Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, komizm w dramacie) - strona 3

Ostatnio komentowane
to jest debilizm
kacper • 2019-09-22 12:48:19
najgorsze co morze być
sarew • 2019-09-22 11:51:45
XO
XD • 2019-09-22 11:07:17
XD
LOL • 2019-09-22 09:40:21
mdmasmdamsamsdamsd P::;;
rak123 • 2019-09-21 14:10:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

majątku i dzieci nie łączyło nic, stąd też liczne zdrady, których obawiały się Klara i Aniela. Dziewczęta chcąc uniknąć losu zdradzanych i nieszczęśliwych kobiet złożyły śluby, w których przyrzekały nienawiść do mężczyzn oraz niewychodzenie za mąż.

Komizm

W komedii mamy do czynienia głównie z komizmem językowym i sytuacyjnym. Jednym ze źródeł komizmu językowego jest zabieg stosowany przez Fredrę polegający na przytaczaniu powiedzeń jednych postaci przez drugie. Każda z powtarzających postaci robi to jednak w innej sytuacji i w innym celu. Autor wykorzystuje także wieloznaczność słów dla wykorzystania efektu komicznego. Czasem pojawia się też komizm sytuacyjny, związany z zabawnymi nieporozumieniami, jak na przykład wejście Gustawa przez okno w pierwszym akcie, nieświadomego, że wuj czeka na niego w pokoju.

Polecamy również:

  • Śluby panieńskie - plan wydarzeń

    1. Wuj Radost chce ożenić bratanka Gustawa z Anielą.2. Aniela i Klara składają śluby, że nigdy nie wyjdą za mąż.3. Gucio jest pewny swego, ale widzi, że Aniela we wszystkim słucha Klary, a ta ciągle mu docina i nie sprzyja mu.4. Gustaw knuje intrygę, wymyśla, że kocha inną. Więcej »

  • Śluby panieńskie - problematyka

    „Śluby panieńskie” są komedią intrygi. Oś kompozycyjną tworzą wydarzenia, które początkowo wikłają bohaterów w kłopoty, jednak wszystko zmierza do szczęśliwego rozwiązania w finale. Więcej »

  • Śluby panieńskie - charakterystyka bohaterów

    Albin - łzawy kochanek, pełen uległości wobec ubóstwianej kobiety, stale płacze i rozpacza nad nieodwzajemnioną miłością. Kocha się w Klarze, która poprzysięgła wieczną nienawiść do mężczyzn. Albin denerwuje ją tylko swoim ciągłym wzdychaniem i śledzącym ją wzrokiem. Postać ta jest nawiązaniem do... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =