Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 10

– jeśli przestaną przychodzić Żydów, więźniom skończą się dodatkowe racje. W tym czasie nadciąga jedna z osób funkcyjnych i wzywa dwóch mężczyzn do pomocy w rozładunku. Niebawem Henri powraca po Tadka, zachęcając go do pomocy. Narrator przystaje na propozycję.

Na rampie rozgrywają się okrutne sceny. Ludzie wychodzą z wagonów i wpadają w panikę, matki wyrzekają się dzieci, aby ocalić własne życie, Niemcy i pracujący więźniowie bezlitośnie karzą wszelkie akty nieposłuszeństwa Przytransportowanych, zdolnych do pracy kieruje się do obozu, inni trafiają na ciężarówki, które wiozą ich do komór gazowych. Później trzeba oczyścić wagony, wyciągając z nich wartościowe przedmioty i ciała (głównie dzieci).

Już po pierwszym transporcie Tadek ma dosyć. Nie potrafi poradzić sobie w trudnych warunkach. Stara się schować, wymiotuje. W końcu esesman zmusza go do powrotu pod wagony.

Kiedy wszystko jest już skończone, komando i Kanada powracają do obozu. Narrator ma świadomość, że transport Będzin-Sosnowiec będzie wspominany jako bardzo dobry. Obóz przez kilka dni będzie żył z rzeczy przywiezionych przez tych ludzi.

„Śmierć powstańca”

Akcja utworu toczy się w Wirtembergii, dokąd przetransportowani zostali

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13