Ojciec Goriot - streszczenie - strona 5

Bardzo kochał żonę, a po jej śmierci wszystkie swoje uczucie przelał na dwie córki. Zaspokajał wszystkie ich kaprysy, każda miała swój powóz, damę do towarzystwa. Po wyjściu za mąż córki wyrzekły się ojca.

Początkiem grudnia Rastignac otrzymał dwa listy – jeden od matki, drugi od starszej siostry. Matka przesłała mu pieniądze i wyrażała w listach niepokój. Siostry także poświęciły dla niego wszystkie swoje oszczędności, ale – jak pisały – sprawiło im to wielką przyjemność. Eugeniusz czytał listy zalewając się łzami, zdawał sobie bowiem sprawę z poświęcenia rodziny. Zaraz jednak zabrał się do sprawienia sobie nowej garderoby.

Któregoś dnia dochodzi do rozmowy między Rastignacem i Vautrinem. Mężczyzna twierdzi, że rozumie jego sytuację i chce mu pomóc. Proponuje Eugeniuszowi, żeby zaczął kręcić się wokół Wiktoryny, która ma bogatego ojca. Gdy ją w sobie rozkocha, Vautrin doprowadzi do pojedynku jej brata i jego śmierci, a cały majątek przypadnie Wiktorynie. Eugeniusz nie mógł go słuchać. Odmówił przyjęcia pomocy.

Rastignac postanowił poznać drugą z córek Goriota, panią de Nucingen. Już niebawem, będąc z kuzynką w teatrze, zobaczył Delfinę. Od razu wpadł w zachwyt. Margrabia d’Ajuda

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11