Ojciec Goriot - streszczenie - strona 3

u lichwiarza”. Po południu Rastignac zauważa zapłakaną Wiktorynę w salonie, pani Couture opowiada pani Vouquer, że jej ojciec znów wyrzucił je za drzwi.

Następnego dnia Eugeniusz, ubierając się bardzo szykownie, wybrał się z wizytą do pani de Restaud. Po drodze starał się nie zabłocić butów, myślał też ciągle, o czym będzie rozmawiał z hrabiną. Gdy dotarł na miejsce, służba – widząc, że przyszedł pieszo – popatrzyła na niego z drwiącym uśmiechem. Ze zdziwieniem Rastignac zauważa ojca Goriot, który wychodzi od hrabiny. Spotyka na miejscu także kochanka pani de Restaud – Maksyma de Trailles. Eugeniusz widzi, że nie jest mile widziany o tej porze, że hrabina chciałaby zostać sama ze swoim kochankiem, jednak nie wychodzi. Przychodzi także hrabia de Restaud i gdy Eugeniuszowi udaje się zrobić już całkiem niezłe wrażenie, nagle pyta o ojca Goriot, wszystko w ten sposób psując. Hrabina odparła, że są do niego przywiązani, jednak można było zauważyć, że to niewygodny dla nich temat. Po wyjściu studenta hrabia przykazuje służbie, aby więcej go nie wpuszczali. Rastignac nie wiedział, jaką gafę popełnił, postanowił więc od razu udać się do wicehrabiny de Beauseant. Zastał tam jej kochanka,

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11