Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Księżniczka na ziarnku grochu - opracowanie

Gatunek

Historia Księżniczki na ziarnku grochu z pewnością może być zaliczona do baśni – świadczy o tym kilka zasadniczych elementów gatunkowych, które pojawiają się w utworze:

- mądra królowa matka: aby pomóc synowi użyła niewinnego podstępu, by sprawdzić autentyczność księżniczki, dokładnie wiedziała co robić.

- motyw wędrowca: królewicz przemierza świat w poszukiwaniu najlepszej kandydatki na żonę.

- przedmiot magiczny: za taki można uznać ziarnko grochu, które pod grubą warstwą pościeli mogło przeszkadzać tylko prawdziwej księżniczce.

- tajemnicza kobieta: pojawia się nocna porą, nie wiadomo skąd pochodzi.

- szczęśliwe zakończenie: rozpoznanie księżniczki i ślub z królewiczem.

Morał

Z baśni Andersena płynie kilka ważnych myśli, ale najważniejsze co powinniśmy z niej wyczytać to namowa, by cierpliwie poszukiwać tego czego najbardziej pragniemy, bo jeśli nasze pragnienie jest prawdziwe – to pożądany przez nas obiekt na pewno w końcu się znajdzie.

Andersen próbuje nam także przekazać, że fałsz i udawanie nigdy nie wychodzi w życiu na dobre, ponieważ kłamstwa zawsze, prędzej czy później, wychodzą na jaw.

Zobacz również

 • Dzikie łabędzie - streszczenie

  W dalekim kraju mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę. Chłopcy chodzili do szkół, nosząc złote ordery i bardzo prędko uczyli się nowych rzeczy. Dziewczynka siedziała na wspaniałym stołku, czytając cudną książkę kupioną za pół królestwa. Wkrótce kr&...

  Więcej
 • Nowe szaty cesarza - streszczenie

  Przed wieloma laty żył cesarz, który niezwykle cenił sobie piękne stroje. Wszystkie pieniądze wydawał on właśnie na szaty, a później chętnie prezentował się w nich poddanym. Z tego względu nie spędzał czasu ani na łowach, ani w teatrze, lecz przede wszystkim w garderobie.

  Więcej
 • Calineczka - streszczenie

  Pewna kobieta nie mogła mieć dzieci, a bardzo tego pragnęła. Udała się więc do czarownicy, która dała jej ziarnko jęczmienia i nakazała posadzić je w doniczce. Kosztowało ono dziesięć groszy. Wkrótce wyrosła piękna roślina, a w jej kwiecie znajdowała się maleńka dziewczynka.

  Więcej
 • Brzydkie kaczątko - streszczenie

  Było pogodne i gorące lato. Bociany powoli przechadzały się na swych długich czerwonych nogach i klekotały po egipsku. „Prześlicznie, cudownie było na wsi”. Jasne słońce oświetlało stary dwór, który stał na wzgórzu. Obok płynęła wolno rzeka, a nad nią wisiały liście łopianu. Właśnie pod jednym ...

  Więcej
 • Królowa śniegu - streszczenie

  Opowiadanie pierwsze - W którym jest mowa o lustrze i okruchach - Jeden z najgorszych czarowników – sam diabeł – wpadł kiedyś w szalenie dobry nastrój i postanowił zrobić magiczne lustro, w którym wszystko będzie wyglądało znacznie gorzej, niż wygląda w rzeczywistości. Tym sposobem zmieniał l...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28