Księżniczka na ziarnku grochu - opracowanie

Gatunek

Historia Księżniczki na ziarnku grochu z pewnością może być zaliczona do baśni – świadczy o tym kilka zasadniczych elementów gatunkowych, które pojawiają się w utworze:

- mądra królowa matka: aby pomóc synowi użyła niewinnego podstępu, by sprawdzić autentyczność księżniczki, dokładnie wiedziała co robić.

- motyw wędrowca: królewicz przemierza świat w poszukiwaniu najlepszej kandydatki na żonę.

- przedmiot magiczny: za taki można uznać ziarnko grochu, które pod grubą warstwą pościeli mogło przeszkadzać tylko prawdziwej księżniczce.

- tajemnicza kobieta: pojawia się nocna porą, nie wiadomo skąd pochodzi.

- szczęśliwe zakończenie: rozpoznanie księżniczki i ślub z królewiczem.

Morał

Z baśni Andersena płynie kilka ważnych myśli, ale najważniejsze co powinniśmy z niej wyczytać to namowa, by cierpliwie poszukiwać tego czego najbardziej pragniemy, bo jeśli nasze pragnienie jest prawdziwe – to pożądany przez nas obiekt na pewno w końcu się znajdzie.

Andersen próbuje nam także przekazać, że fałsz i udawanie nigdy nie wychodzi w życiu na dobre, ponieważ kłamstwa zawsze, prędzej czy później, wychodzą na jaw.

Polecamy również:

 • Dzikie łabędzie - streszczenie

  W dalekim kraju mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę. Chłopcy chodzili do szkół, nosząc złote ordery i bardzo prędko uczyli się nowych rzeczy. Dziewczynka siedziała na wspaniałym stołku, czytając cudną książkę kupioną za pół królestwa.... Więcej »

 • Nowe szaty cesarza - streszczenie

  Przed wieloma laty żył cesarz, który niezwykle cenił sobie piękne stroje. Wszystkie pieniądze wydawał on właśnie na szaty, a później chętnie prezentował się w nich poddanym. Z tego względu nie spędzał czasu ani na łowach, ani w teatrze, lecz przede wszystkim w garderobie. Więcej »

 • Calineczka - streszczenie

  Pewna kobieta nie mogła mieć dzieci, a bardzo tego pragnęła. Udała się więc do czarownicy, która dała jej ziarnko jęczmienia i nakazała posadzić je w doniczce. Kosztowało ono dziesięć groszy. Wkrótce wyrosła piękna roślina, a w jej kwiecie znajdowała się maleńka dziewczynka. Więcej »

 • Brzydkie kaczątko - streszczenie

  Było pogodne i gorące lato. Bociany powoli przechadzały się na swych długich czerwonych nogach i klekotały po egipsku. „Prześlicznie, cudownie było na wsi”. Jasne słońce oświetlało stary dwór, który stał na wzgórzu. Obok płynęła wolno rzeka, a nad nią wisiały liście łopianu. Właśnie... Więcej »

 • Królowa śniegu - streszczenie

  Opowiadanie pierwsze - W którym jest mowa o lustrze i okruchach - Jeden z najgorszych czarowników – sam diabeł – wpadł kiedyś w szalenie dobry nastrój i postanowił zrobić magiczne lustro, w którym wszystko będzie wyglądało znacznie gorzej, niż wygląda w rzeczywistości.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58