Brzydkie kaczątko - streszczenie

Było pogodne i gorące lato. Bociany powoli przechadzały się na swych długich czerwonych nogach i klekotały po egipsku. „Prześlicznie, cudownie było na wsi”.

Jasne słońce oświetlało stary dwór, który stał na wzgórzu. Obok płynęła wolno rzeka, a nad nią wisiały liście łopianu. Właśnie pod jednym z nich młoda kaczka uwiła gniazdko i wysiadywała jaja. Czynność ta nudziła ją, ponieważ inne kaczki radośnie pływały, ciesząc się wodą. W końcu skorupki zaczęły pękać i po kolei wychylały się z nich młode kaczuszki.

Dzieci były ciekawe świata. Matka opowiadała im o jego wielkich rozmiarach, o rejonach rozciągających się daleko, daleko, gdzie nigdy jeszcze nie była. Zostało jeszcze jedno jajko, które nie chciało pęknąć. Sąsiadka oznajmiła kaczce, iż najpewniej jest ono indycze (sama miała takie doświadczenia). Przestrzegła ją przed jego wysiadywaniem, gdyż dziecko z niego – jak twierdziła – nie przyniesie żadnej pociechy, nawet do wody nie wejdzie. Mama kaczka nie chciała jej jednak słuchać.

W końcu i ono pękło, a jej oczom ukazało się olbrzymie i brzydkie pisklę. Następnego dnia matka postanowiła wziąć je dowody, a ono, ku jej radości, doskonale pływało. Nie było więc indycze. Nic tam, że trochę większe, ale jak pięknie radziło sobie w wodzie.

Kaczka często brała swoje pociechy na spacer. Podczas jednego z nich podpłynęły do nich inne ptaki i zaczęły się przyglądać. Jeden z nich stwierdził, że ostatnie z kaczątek jest niesamowicie brzydkie i uszczypnął je w szyję. Matka oburzyła się i stanowczo zwróciła uwagę kaczce. W końcu rozmowa zakończyła się. Ptaki stwierdziły, że najprawdopodobniej wyrośnie z niego wielki kaczor, który dzięki swojej sile da sobie radę w życiu.

Brzydkie kaczątko wciąż było popychane, inni z niego szydzili. Wkrótce przyłączyły się do złośliwych kury, nawet stary indyk groźnie na nie patrzył. Powtarzano tylko, że jest za duże. Z czasem zaczęło wstydzić się go rodzeństwo, a i matka nim gardziła i starała się odpędzić. Niebawem brzydkie kaczątko uciekło i dostało się na drugą stronę – do dzikich kaczek. Te pozwoliły mu się do siebie dołączyć, jeśli tylko nie będzie chciało się żenić w ich rodzinie, ponieważ było bardzo brzydkie.

Wkrótce w trzcinach pojawiły się dwa gąsiory. Zaproponowały kaczątku, by dołączyło do nich i popłynęło na moczary. Tam na pewno znalazłoby jakąś gąskę, mimo że było tak brzydkie. Nagle rozległy się strzały i rozmówcy bohatera padli, a z ich ciał polała się krew. Było to wielkie polowanie i wszystkie gęsi zerwały się do lotu. Przybiegł nawet pies, lecz nie tknął kaczątka, a ono myślało, że to właśnie przez jego brzydotę.

Niechciane dziecko kaczki uciekało coraz dalej. Niestraszna była mu nawet burza. By się przed nią schronić, trafiło do chatki, w której żyła stara kobieta w towarzystwie kota i kury. Rano spostrzegli oni nowego gościa, wzięli go za nienaturalnie wielką kaczkę i ucieszyli się, że będą mieli kacze jaja. Minęły jednak trzy tygodnie, a żadne jajko się nie pojawiło. Wtedy kot i kura, którzy często mówili „my i świat” (uważając się za lepszych od innych), zaczęli kaczątku dogryzać. Nie umiało ono przecież znosić jajek ani pięknie mruczeć i prężyć się.

Podczas jednej z takich rozmów drzwi otworzyły się, a od strony rzeki zapachniało tatarakiem. Wówczas kaczątko zaczęło zachwalać pływanie jako coś wspaniałego. Lecz ani kura, ani kot nie podzielali jego fascynacji. Powiedzieli, że albo nauczy się ono mruczeć i prężyć się, albo składać jajka – inaczej nic z niego nie będzie. Kaczątko postanowiło więc iść w świat.

Dużo czasu spędzało w rzece, lecz inne ptaki unikały go. Zaczynała się jesień,

Polecamy również:

  • Brzydkie kaczątko - interpretacja

    Baśń Andersena w sposób niezwykle dobitny, odwołując się do praw natury, pokazuje, jak wielkie znaczenie w ludzkim świecie ma powierzchowność. Chociaż bohaterami są zwierzęta, wszystkie zachowują się w sposób typowy właśnie dla człowieka, negatywnie oceniając brzydkie kaczątko ze względu na jego wygląd. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 5 + 5 =
Aga
2017-03-27 15:14:01
Dokładne streszczenie super
oliwia
2016-03-30 16:24:45
troszke za długi
Może krócej
2015-10-17 08:47:18
Może krócej
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44