Królowa śniegu - streszczenie

Opowiadanie pierwsze - W którym jest mowa o lustrze i okruchach

Jeden z najgorszych czarowników – sam diabeł – wpadł kiedyś w szalenie dobry nastrój i postanowił zrobić magiczne lustro, w którym wszystko będzie wyglądało znacznie gorzej, niż wygląda w rzeczywistości. Tym sposobem zmieniał ludzi w złych, niszcząc wszystko to, co wartościowe.

Później diabeł założył czarcią szkołę, a jej uczniowie czerpali wiele przyjemności z posługiwania się złowrogim przedmiotem. Postanowili nawet polecieć do nieba, by odbić w nim Boga. Misja ta jednal nie powiodła się – im wyżej lecieli, tym było im trudniej, aż w końcu lustro rozbiło się na miliony kawałeczków. Te spadły na ziemie, wpadając ludziom do oczu i serc. Ci, których dotknęły odłamki, zaczęli widzieć świat na opak, a ich serca zmieniły się w bryły lodu.

Diabeł śmiał się ze szczęścia.

Opowiadanie drugie - Chłopczyk i dziewczynka

W wielkim mieście, gdzie było tyle domów i ludzi, że nie każdy mógł pozwolić sobie na ogródek (musiała wystarczać mu doniczka z ziemią), żyli chłopczyk i dziewczynka. Nie byli oni rodzeństwem, ale kochali się jak brat i siostra. Ich rodzice zajmowali sąsiednie pokoiki, więc dzieci często przebywały razem.

Zimą trudniej było znaleźć miejsce do zabawy, toteż często słuchały opowieści snutych przez babkę. Jednego dnia opowiadała ona o śniegu, iż to roje białych pszczół. Kay (bo tak na imię miał chłopiec) zapytał o ich królową. Babcia odpowiedziała, że królowa rzeczywiście istnieje i pojawia się tam, gdzie sypie najgęściej. Gerda (bo tak na imię miała dziewczynka) ze strachem zapytała, czy może pojawić się w ich miasteczku. Wtedy Kay uspokoił ją i oznajmił, iż posadziłby ją na piecu, by się roztopiła.

Wieczorem chłopiec położył się do łóżka. Za oknem dostrzegł wielki płatek śniegu, który spadł i zaczął rosnąć. Nagle ujrzał wspaniałej urody kobietę, lecz całą zrobioną z lodu. Przestraszył się. Później wydawało mu się, że był to ptak.

Tego lata róże pięknie kwitły. Dzieci spędzały wiele czasu, zachwycając się nimi. Nagle Kay krzyknął, że coś ukłuło go w serce i wpadło mu do oka. Gerda nie mogła niczego dostrzec, więc stwierdzili, że nie mogło być to nic poważnego.

Kay uległ jednak wielkiej przemianie. Nie podobały mu się już róże (kopnął nawet skrzynkę z kwiatami), nie chciał oglądać książek z obrazkami, niechętnie spędzał też czas z Gerdą. W zimie zaopatrzył się w szkło powiększające i podziwiał przez nie płatki śniegu mówiąc, że są one o wiele lepsze od kwiatów, gdyż są perfekcyjne. Później oznajmił Gerdzie, że idzie na plac, gdzie wszyscy chłopcy spędzają czas zimą. Kiedy tak się bawił, nadjechały piękne sanie, do których prędko przywiązał swoje saneczki. Sanie ruszyły z Kayem. Przebyli już sporą odległość, gdy Kay zechciał wrócić do domu, ponieważ zbliżali się do bram miasta. Wtedy kobieta popatrzyła na niego, a on poczuł, jakby znał ją od zawsze. Został więc.

Wkrótce Królowa Śniegu wzięła go na swoje sanie. Tam otuliła go niedźwiedzim futrem i pocałowała; wtedy przeszedł go zimny dreszcz. Później lecieli ponad chmurami, pokonując kolejne lasy, jeziora i morza.

Opowiadanie trzecie - Kwietny ogród kobiety, która umiała czarować

Gerda bardzo rozpaczała, gdy Kay zaginął. W końcu wszyscy stwierdzili, że musiał utonąć w pobliskiej rzece. Kiedy Gerda powtarzała ich słowa, odzywały się promień słoneczny i jaskółki, które otwarcie w to wątpiły.

Bohaterka postanowiła ubrać swoje nowe czerwone trzewiki i udać się do rzeki, by zapytać o Kaya. Rzuciła jej swoje buty, by nurt zwrócił jej w zamian przyjaciela. Ale rzeka nie chciała brać od dziewczynki butów, gdyż nie potrafiła oddać Kaya. Wróciły

Polecamy również:

  • Królowa śniegu - interpretacja

    Odłamek zwierciadła stworzonego przez diabła – to właśnie ta kruszyna stała się przyczyną wielkiego nieszczęścia, sprawiła, że Gerda musiała udać się w długą i niebezpieczną podróż, by odzyskać ukochanego Kaya. Bohater, gdy fragmenty lustra utkwiły w jego sercu i w oku, zmienił się nie do poznania Więcej »

Komentarze (7)
Wynik działania 4 + 5 =
Lauea.
2023-01-25 20:34:28
Ten tekst był super
Sebastian
2022-09-27 19:01:15
Będę z tego jutro odpytywany.
Kacper
2019-03-14 17:06:03
Kacper
2019-03-14 17:01:56
Będę miał z tego sprawdzian.10/10
JULEK
2017-01-30 13:22:15
bardzo wajna lektura podoba mi sie imie Kay bardzo fajne imie :]
królowa śniegu
2016-12-15 10:58:39
ta książkami sie nie bodoba
KINGA
2015-12-07 13:46:24
BARDZO TO CIEKAWE I INTERESUJĄCE,a szczególnie KRÓLOWA ŚNIEGU jest najlepsza kaj i gerda byli też fajni ale najfajniejsza to była królowa śniegu
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44