Królowa śniegu - interpretacja

Odłamek zwierciadła stworzonego przez diabła – to właśnie ta kruszyna stała się przyczyną wielkiego nieszczęścia, sprawiła, że Gerda musiała udać się w długą i niebezpieczną podróż, by odzyskać ukochanego Kaya.

Bohater, gdy fragmenty lustra utkwiły w jego sercu i w oku, zmienił się nie do poznania. Nie widział już piękna świata, które dostrzegał wcześniej. Kay przestał być dzieckiem, zaczął patrzeć na wszystko chłodno, analitycznie, bez emocji. Być może widział świat takim, jakim jest on w rzeczywistości, jednak nie przyniosło mu to szczęścia. W chłodnym pałacu nie potrafił ułożyć słowa wskazanego przez Królową, chociaż nie miał problemów z tworzeniem pięknych figur.

W baśni Hansa Christiana Andersena nie tylko miłość, która daje jej możliwość pokonywania kolejnych przeszkód, ma szczególną moc. Także dziecięcy sposób patrzenia na świat – dostrzeganie jego piękna, rozkoszowanie się naturą i czerpanie z niej radości – prowadzi bohaterkę do ukochanego Kaya. Dzięki swojej niewinności i dobroci Gerda potrafi skłonić innych, nie wywierając na nich presji, by jej pomogli.

Gdy bohaterowie powracają do domu, babka przytaczaj biblijny cytat: „A jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie osiągniecie Królestwa Bożego”. Kay, raniony fragmentem lustra, jakby dorósł, odsunął się od bliskich i wiódł samotne życie w pałacu Królowej. Niemal zupełnie zapomniał o dawnym szczęściu i o tym, co przynosiło mu radość. Dopiero dzięki sile i wytrwałości Gerdy te wartości wróciły do niego, na powrót czyniąc go dzieckiem, którym był.

Polecamy również:

 • Brzydkie kaczątko - streszczenie

  Było pogodne i gorące lato. Bociany powoli przechadzały się na swych długich czerwonych nogach i klekotały po egipsku. „Prześlicznie, cudownie było na wsi”. Jasne słońce oświetlało stary dwór, który stał na wzgórzu. Obok płynęła wolno rzeka, a nad nią wisiały liście łopianu. Właśnie... Więcej »

 • Calineczka - streszczenie

  Pewna kobieta nie mogła mieć dzieci, a bardzo tego pragnęła. Udała się więc do czarownicy, która dała jej ziarnko jęczmienia i nakazała posadzić je w doniczce. Kosztowało ono dziesięć groszy. Wkrótce wyrosła piękna roślina, a w jej kwiecie znajdowała się maleńka dziewczynka. Więcej »

 • Nowe szaty cesarza - streszczenie

  Przed wieloma laty żył cesarz, który niezwykle cenił sobie piękne stroje. Wszystkie pieniądze wydawał on właśnie na szaty, a później chętnie prezentował się w nich poddanym. Z tego względu nie spędzał czasu ani na łowach, ani w teatrze, lecz przede wszystkim w garderobie. Więcej »

 • Dzikie łabędzie - streszczenie

  W dalekim kraju mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę. Chłopcy chodzili do szkół, nosząc złote ordery i bardzo prędko uczyli się nowych rzeczy. Dziewczynka siedziała na wspaniałym stołku, czytając cudną książkę kupioną za pół królestwa.... Więcej »

 • Księżniczka na ziarnku grochu - streszczenie

  Księżniczka na ziarnku grochu to baśń duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, której głównym wątkiem jest poszukiwanie prze księcia prawdziwej księżniczki – tylko taką wszak mógł poślubić. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11