Komedia antyczna - charakterystyka gatunku - strona 3

to Antyfanes, Aleksis i Eubulos. Ostatnim etapem przekształceń na gruncie greckim była komedia nowa (IV – III w. p. n. e.). Odmiana ta skupiła się na motywach psychologicznych, komizmie sytuacyjnym i komizmie postaci. Jej reprezentantami byli między innymi Meander czy Apollodor z Karystos.

Komedia rzymska

Najważniejszym z kolei przedstawicielem komedii rzymskiej byli Plaut i Terencjusz. Wykorzystali oni wzorzec komedii nowej. Znane komedie Plauta to: „Skarb”, „Siostry”, „Jeńcy” czy „Żołnierz samochwał”. Skupił się on na krytyce kwestii społecznych, jak np. złe kształcenie młodzieży. Najważniejsze konflikty dotyczą tu jednak konfliktów rodzinnych i erotycznych. Plaut wprowadził do komedii tak zwane postaci „typowe”, reprezentujące pospolite ludzkie wady: chciwość, zazdrość, przewrotność. Spośród komedii Terencjusza zachowało się sześć, między innymi: „Dziewczyna z Andros”, „Teściowa”, „Sam siebie karzący”. Z tej ostatniej sztuki pochodzi słynny cytat, który przytaczali renesansowi humaniści, a więc: „nic co ludzkie, nie jest mi obce”. Co ciekawe, słowa te wypowiada tu ojciec, który nie martwi się rozwiązłą naturą swojego syna. To właśnie z wzorów Plauta i Terencjusza rozwinęła się komedia europejska.

Polecamy również:

  • Teatr grecki - budowa, wygląd

    Teatry greckie mieściły się na wzgórzach, w okolicach dużych miast. Były to zatem budowle o charakterze amfiteatru. Na potrzeby teatru najczęściej wykorzystywano naturalne ukształtowanie terenu: zwłaszcza obszary skaliste, w których wykuwano miejsca siedzące dla widzów. Teatry miały swoją... Więcej »

  • Tragedia antyczna - geneza, rozwój

    Na rodowód tragedii antycznej złożyło się kilka źródeł. Pierwszym z nich były obrzędy związane z kultem Dionizosa (tzw. Dionizje), których celem było ekstatyczne połączenie z bóstwem. Kluczowe znaczenie miały tu dytyramby, czyli hymny wykonywane na cześć Dionizosa. Drugim źródłem... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01