Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

John Donne, Sonet X - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

warstwa konceptu budującego wiersz Donne'a – oto bowiem „ja” liryczne wpisuje siebie w krąg istot pozostających poza zasięgiem działania śmierci, nie konkretyzując na razie charakteru owej grupy. W kolejnym tetrastychu porównuje natomiast śmierć do snu, odnajdując w takiej metaforze ukojenie swoich obaw:

(…) Już sen, który jest twoim obrazem jedynie,    
Jakże miły: tym bardziej więc musisz być miła,
Aby ciała spoczynek, ulga duszy była
Przynętą, która ludzi wabi w twe pustynie (…).

Dostrzegając paralelę pomiędzy snem i śmiercią – stanami spoczynku ciała i swobodnego lewitowania duszy, która wciąż funkcjonuje, niezależnie od fizycznego bezwładu – podmiot liryczny odnajduje w niej specyficzną rozkosz, przełamując tym samym instynktowny lęk ludzkości przed niebytem. Uważając te dwa stany za tożsame, a różniące się jedynie swoim wymiarem czasowym, postrzega Donne śmierć raczej wyzwolenie świadomości z okowów zmysłów niż zjawisko graniczne, ostateczne i straszne w swojej nieuchronności. Przez użyte porównanie wskazuje również na „tymczasowość” umierania, odbiera tym samym owemu procesowi jego demoniczność i powagę.

W swoim oswajaniu śmierci postępuje poeta dalej w kolejnym tetrasty

Zobacz również

 • Sonet X - treść wiersza

  Śmierci, próżno się pysznisz; cóż, że wszędy słynie Potęga twa i groza; licha w tobie siła, Skoro ci, których — myślisz -jużeś powaliła, Nie umrą, biedna Śmierci; mnie też to ominie. Już sen, który jest twoim obrazem jedynie, Jakże miły: tym bardziej więc musisz być mi...

  Więcej

Losowe zadania

 • Oblicz ile gramów wodorotlenku wapnia potrzeba do zobojętnienia kwasu fosforowego(V)

  Oblicz ile gramów wodorotlenku wapnia potrzeba, aby zobojętnić 19,6 g kwasu fosforowego(V)? Wynik podaj z dokładnością do 1 miejsca po przecinku. Nazwij sól powstałą w wyniku reakcji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rozpad promieniotwórczy

  W laboratorium znajduje się próbka promieniotwórczego fosforu, którego czas połowicznego rozpadu wynosi 14 dni, w badanej próbce w chwili obecnej znajduje się 1015 atomów fosforu. Oblicz, ile było w tej próbce fosforu 6 tygodni wcześniej?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Bogowie greccy i rzymscy

  Dopasuj imiona bogów czczonych w Grecji do ich rzymskich odpowiedników: 1. Atena 2. Hera 3. Hermes 4. Afrodyta 5. Hefajstos 6. Dioznizos 7. Posejdon   a. Wulkan b. Wenus c. Jowisz d. Minerwa e. Merkury f. Neptun

  0 Odpowiedz Więcej
 • Elektron poruszający się w kondensatorze

  Jaka jest różnica potencjałów między okładkami kondensatora oraz jakie jest natężenie pola elektrostatycznego między okładkami kondensatora, jeżeli elektron poruszający się prostopadle do okładek tego kondensatora po przejechaniu drogi 3mm uzyskał prędkość 3*105 m/s?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Moc czajnika

  Jaka potrzebna jest moc czajnika elektrycznego, który w czasie 8 minut ogrzał 1 kilogram wody od temperatury 40°C do 90°C, jeżeli ciepło włąsciwe wody wynosi 4190 J/(kg°C) (straty ciepła można pominąć)?

  1 Odpowiedz Więcej
Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
Dawid
2016-12-20 16:07:38
Dziękuję
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28