Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wieża Babel - interpretacja

Ostatnio komentowane
za krótki
asd • 2018-09-20 13:05:09
Co to za trzykropki???!!!
Kamel • 2018-09-18 18:11:05
Wy Qnie
• 2018-09-18 13:07:35
Nein
Hitler • 2018-09-18 07:36:51
Super! Bardzo mnie to zainspirowało!
Filip • 2018-09-17 18:11:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W sensie poznawczym opowieść o wieży Babel przedstawia mityczną genezę podziału ludzkości na wiele nacji oraz wyjaśnia pochodzenie słowa Babel (Babilon) – hebr. pomieszanie. W interpretacji religijnej wieża Babel stanowi symbol ludzkiej zuchwałości i pychy. Wedle tej legendy, człowiek niejednokrotnie w swoim pragnieniu władzy, wielkości i sławy buntuje się przeciw Bogu, jednak jego wysiłki dorównania Stwórcy są skazane na klęskę. Metaforą wieży Babel  określa się epokę Oświecenia, która w miejsce absolutu Boga wprowadziła absolut Rozumu. Jednak praktyczna realizacja oświeceniowych ideałów, czyli rewolucja francuska, obnażyła mit skrajnego racjonalizmu. W rozumieniu kulturowym wieży Babel istotny jest aspekt niejednorodności ludzkiej społeczności. Mówić w obcym języku znaczy bowiem tyle, co być dla innych niezrozumiałym. Język jest kluczem do kultury i odzwierciedla mentalność danej nacji.

Legenda o wieży Babel jest więc znakiem pierwotnego nieporozumienia i swoistej izolacji, na które skazane są różne względem siebie światy. Opowieść ta mówi o tym, że osiągnięcie międzyludzkiej jedności jest niemożliwe. Babel, czyli „pomieszanie”, podobnie jak inne obrazy z Księgi Genesis (wygnanie

Polecamy również:

 • Kain i Abel - streszczenie

  Biblijna historia o Kainie i Ablu pochodzi z Księgi Rodzaju. Obaj bracia byli synami Adama i Ewy. Kain, starszy z rodzeństwa, zajmował się uprawą roli. Abel z kolei był pasterzem owiec. Obaj bracia składali Bogu ofiary, każdy z tego, co udało mu się zgromadzić. Ofiara Abla, jako bardziej okazała, spodobała się... Więcej »

 • Potop biblijny - streszczenie

  Ludzie żyli w grzechu i odwrócili się od Boga. On postanowił zesłać na nich wielką powódź. Ostrzegł przed tym jedynie Noego i jego rodzinę. Noe zbudował ogromną  łódź - arkę, na którą zabrał swoich bliskich i po parze z każdego gatunku żywych stworzeń. Więcej »

 • Wyjście Izraelitów z Egiptu - streszczenie

  Bóg przemówił do Mojżesza i nakazał mu uwolnienie Izraelitów z niewoli egipskiej. Mojżesz i jego brat udali się do faraona i prosił go o uwolnienie Izraelitów. Gdy ten odmówił, Bóg zesłał na Egipt pierwsza plagę – woda w Nilu zamieniła się w krew. Więcej »

 • Wygnanie z raju - streszczenie

  Wygnanie z Raju zostało opisane w Księdze Rodzaju. Bóg zakazał Adamowi i Ewie spożywać owoców z drzewa, które znajdowało się pośrodku Edenu – „drzewa wiadomości dobrego i złego”. Jednak wąż skusił kobietę, aby skosztowała jabłka, mówiąc, że kiedy to zrobi, ona i jej mąż... Więcej »

 • Stworzenie świata i człowieka - streszczenie

  Bóg stwarza świat przez 7 dni. Pierwszego dnia stworzył niebo i ziemię, ustanowił jasność i ciemność. Drugiego oddzielił od siebie wody i utworzył niebo. Trzeciego dnia ziemię pokryła roślinność, czwartego zaświeciły ciała niebieskie i gwiazdy. Piątego dnia ziemię zamieszkały wszelkie gatunki zwierząt... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =