Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stefan Chwin, Hanemann – bohaterowie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hanemann

Główny i tytułowy bohater powieści Chwina, na którym spoczywają zasadnicze akcenty interpretacyjne książki. Jest on profesorem niemieckiego pochodzenia, zatrudnionym w gdańskim Instytucie Anatomii. Naukowiec przechodzi załamanie nerwowe gdy przychodzi mu badać ciało swojej tragicznie zmarłej kochanki Luizy Berger. Kobieta ginie bowiem w katastrofie statku w okolicy przystani Glettkau-Jelitkowo. Mężczyzna postanawia porzucić pracę w ośrodku badawczym, a źródło zarobku znajduje w prywatnych korepetycjach z języka niemieckiego. Pomimo wkroczenia do Gdańska obcych (sowieckich) wojsk, Hanemann nie wyjeżdża w obawie przed represjami, które mogłyby go objąć z uwagi na narodowość. To już dwie zagadki związane z postacią głównego bohatera. Jego kolejne losy i decyzje życiowe są równie enigmatyczne i niezrozumiałe dla ogółu. Hanemann jest głównym twórcą filozoficzno-intelektualnej warstwy powieści. Choć w jego życiu pojawia się wiele osób (sąsiedzi, znajomi, współpracownicy czy po prostu gdańszczanie), wszystkie są jakby cieniami w obliczu jego duchowej i emocjonalnej wielowymiarowości.

Retz

Dawny asystent Hanemanna w Instytucie Anatomii. Gdy dochodzi do okupacji rosyjskiej, mężczyzna

Polecamy również:

  • Stefan Chwin, Hanemann – opracowanie

    Stefan Chwin napisał powieść Hanemann w 1995 roku. Jeszcze w tym samym roku jej autor został nagrodzony „Paszportem Polityki”. Książka konwencją i stylem wpisuje się w grupę utworów, które poruszają temat tzw. „małej ojczyzny” (w tym wypadku Gdańska), utrzymując go w atmosferze... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =