Stefan Chwin, Wiedeńska Miłość Stacha W. - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Na początku opowieści przedstawiony zostaje jej tytułowy bohater – Stach W. Okazuje się on być dobrze prosperującym przedsiębiorcą warszawskim, który cieszył się dużym uznaniem wśród inwestorów. Ciężką pracą budował swoją karierę, zaczynając od sprzedaży na przenośnym straganie na Stadionie Dziesięciolecia. Teraz sklepy i placówki podlegające bohaterowi biły przepychem i luksusem, jak zresztą sam mężczyzna. Mówiono o tym, że wojna bałkańska i zmiany ekonomiczne w tamtych rejonach świata przyczyniły się do sukcesu Stacha. Tak naprawdę jednak nikt do końca nie wiedział jak Stach W. dorobił się swojego obecnego majątku. Pomimo bogactwa, które otaczało go z każdej strony, bohater stale czuł się nieszczęśliwy z powodu braku prawdziwej, szczerej miłości u swojego boku. Na licznych przyjęciach, w kawiarniach i innych okolicznościach próbował swoich sił u różnych przedstawicielek płci pięknej i choć wszystkie odwzajemniały jego zaloty, w ostateczności okazywały się błędnymi trafieniami. Któregoś roku wybrał się samotnie na Mazury i błądząc po tamtejszych zakamarkach rozmyślał o bezsensie swojego życia.

W pobliskiej miejscowości odbywał się akurat zjazd Polskiego Klubu Biznesu, na którym Stach postanowił się pojawić. Organizatorem przedsięwzięcia okazał się być jego bliski przyjaciel, który zaraz zapoznał bohatera z niejaką Izabellą, która wywarła na biznesmenie piorunujące, pierwsze wrażenie. Starał się je okiełznać doszukując się wad i przywar piękności, jednak bezskutecznie. Przedstawił się jako kupiec z Warszawy, a Izabella nie zwróciła na niego szczególnej uwagi - na pewno nie wywarł na niej Stach tak ogromnego wrażenia jak ona na nim. Po powrocie do swojej mazurskiej rezydencji bohater nie mógł przestać myśleć o zimnej, acz urokliwej i pociągającej kobiecie. Dowiedział się, że jest uzależniona od zakładów i wyścigów konnych, często bywa zatem na Służewcu. Iza bardzo chciała by wygrał koń, którego obstawiała, by zemścić się na swoim krewnym grającym równie namiętnie jak ona. Dzięki potajemnej interwencji Stacha W. koń panny Izabelli zwyciężył gonitwę. Kobieta wymieniła z nim ciepłe uściski dłoni, jednak w dalszym ciągu pozostała niedostępnym przekleństwem bohatera. Podczas urlopu na Mazurach para spędzała ze sobą wiele czasu na rozrywkach, podczas których kupiec wyraźnie dawał znać o swoim zainteresowaniu, spotykającym się jednak wciąż z obojętnością. Wspólnie wyjechali również do Wiednia - także podczas tej wycieczki nic się nie wydarzyło, a Izabella wyrażała większe zainteresowanie osobą kuzyna Darskiego niż „kupcem z Warszawy”. Podczas powrotnej podróży pociągiem doszło do incydentu, w który Stach W. do końca nie mógł uwierzyć – sam zasnął w kącie przedziału, a w tym czasie panna Izabella i kuzyn Darski zabawiali się ze sobą, co najmniej nieprzyzwoicie. Przebudzony bohater widział tę scenę kątem oka, o czym jego towarzysze nie mogli wiedzieć. Podczas postoju pociągu mężczyzna zabronił Darskiemu dalszej podroży, a młodzieniec wytłumaczył się Izie chorobą matki. Gdy Stach i Izabella zostali sami, biznesmen postanowił zrobić na niej odpowiednie wrażenie (w ostatnich tygodniach wiele bowiem czytał i wynajął nauczyciela). Wygłaszając długi wykład na tematy filozoficzne, wzbudził w kobiecie podziw i zdziwienie – wszak uważała go dotychczas za zwykłego, szarego i niezbyt rozgarniętego handlowca.

Wspólnie zamieszkani w willi pod Wiedniem. Tam mężczyzna rozpieszczał urzeczoną Izabellę, darując jej m.in. pięknego, białego konia rasy arabskiej. Szybko zrozumiała, że zakochał się w niej człowiek, który może spełnić wszystkie jej marzenia. Prowadząc z powodzeniem kolejne interesy, para żyła w przepychu i bogactwie, po kilku miesiącach Stach i Izabella założyli wielką stadninę koni pod Piotrkowem Trybunalskim. Co jakiś czas bohater wpadał na pomysł, by obdarowywać kobietę nietypowymi, drogocennymi prezentami. Opowiadanie kończy się refleksją narratora o zależności istniejącej między rozkwitem uczuć, a finansową potencją mężczyzny.

 

Plan wydarzeń

1. Historia sukcesu handlowego Stacha W.
2. Pierwsze próby kupieckie
3. Ciężka praca i dorobienie się majątku
4. Codzienne życie bohatera w przepychu
5. Samotność mężczyzny i bezskuteczne poszukiwania miłości
6. Wyjazd na Mazury
7. Udział w zjeździe Polskiego Klubu Biznesu
8. Poznanie Izabelli
9. Zaloty do kobiety i wspólne spędzanie czasu
10. Obojętność Izabelli wobec Stacha W.
11. Wspólna podróż do Wiednia i poznanie Mariana Darskiego
12. Incydent erotyczny w pociągu i wyrzucenie Darskiego
13. Objawienie przez Stacha swojego intelektualnego oblicza
14. Urzeczenie Izabelli i przyjęcie zalotów kupca
15. Wspólne życie Stacha i Izabelli w przepychu i luksusie

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42