Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stefan Chwin, Hanemann – opracowanie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Stefan Chwin napisał powieść Hanemann w 1995 roku. Jeszcze w tym samym roku jej autor został nagrodzony „Paszportem Polityki”. Książka konwencją i stylem wpisuje się w grupę utworów, które poruszają temat tzw. „małej ojczyzny” (w tym wypadku Gdańska), utrzymując go w atmosferze nostalgii i wspomnienia.

Konstrukcja

Narracja w powieści Stefana Chwina jest prowadzona na dwa sposoby. Z jednej strony, zgodnie z rozwojem akcji, opisuje kolejne wydarzenia w życiu głównego bohatera, z drugiej zaś opiera się na dygresjach, licznych odniesieniach i refleksjach. Dochodzi do rekonstrukcji przeszłości we wspomnieniach Hanemanna, co stwarza alternatywny ciąg narracyjny i interpretacyjny tekstu.

W pewnym stopniu autor sięga po schemat powieści kryminalnej, z której wyłania treści o charakterze filozoficznym.

Konwencja i narracja

Na kartach Hanemanna odnaleźć można wiele wątków i historii niedopowiedzianych, stąd teza, że Chwin wykorzystał w nim elementy powieści detektywistycznej – fabuła zakończona zostaje odkryciem, a nie sceną, wynikającą z regularnego następstwa wydarzeń. Niejasna jest m.in. decyzja głównego bohatera o porzuceniu pracy w Instytucie Anatomii – w narracji pojawiają

Polecamy również:

  • Stefan Chwin, Hanemann – bohaterowie

    Główny i tytułowy bohater powieści Chwina, na którym spoczywają zasadnicze akcenty interpretacyjne książki. Jest on profesorem niemieckiego pochodzenia, zatrudnionym w gdańskim Instytucie Anatomii. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =