Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Giaur - streszczenie, plan wydarzeń - strona 4

oczekuje z niepokojem na powrót syna. W dali dostrzega jeźdźca i konia objuczonego ciężkim pakunkiem. Podróżnym jest Tatar, członek oddziału Hassana. Mężczyzna opowiada matce o napadzie zbójców i przekazuje jej ciało zabitego syna.

Na miejscu śmierci emira postawiono prosty pomnik – kamień z fragmentem modlitwy z Koranu. Poeta wierzy w to, że dusza Hassana wstąpiła już do raju. Podmiot liryczny potępia zabójcę nazywając go „niewiernym”. Przewiduje, że morderca po swej śmierci stanie się upiorem wysysającym krew własnej żony i dzieci.

Akcja kolejnej części poematu rozgrywa się w klasztorze. Sześć lat temu pojawił się w nim tajemniczy gość, prosząc o dach nad głową i ofiarowując sowitą zapłatę. Przybysz jest milczącym, ponurym człowiekiem. Nikt nie zna jego przyszłości. Na twarzy podróżnego odcisnęło się długotrwałe cierpienie. Gość nie chce uczestniczyć we mszy, nie spowiada się i unika wspólnych modlitw. Czasem, w chwilach zadumy opowiada historie o okrutnej walce i pięknej kobiecie, utopionej w morzu. Mnisi zastanawiają się jakie tajemnice kryje w sobie dziwny przybysz. Domyślają się, że ma na swym sumieniu jakąś zbrodnię. Nie wierzą w dobre zamiary gościa.

W ostatniej części

Zobacz również

 • Giaur - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Giaur” był owocem podróży Byrona po Dalekim Wschodzie. Prawdopodobnie, jak podejrzewali jego przyjaciele, utwór zawiera wątki autobiograficzne, a sam Byron był kochaniem tajemniczej Leili. Wnioskowano tak na podstawie wstępu do poematu, który skreślił Byron. Dawał w nim wskazówki co do miejsca i czas...

  Więcej
 • Giaur - interpretacja

  „Giaur” to powieść poetycka skonstruowana na zasadzie synkretycznej (zróżnicowanej). Synkretyzm ów przejawia się na wszystkich poziomach tekstu. Mamy tu do czynienia z synkretyzmem rodzajowym (pogranicze liryki i epiki) i gatunkowym (poemat, powieść, ballada). Następnie właściwość ta uwidacznia się na płaszczy...

  Więcej
 • Giaur - bohaterowie

  .

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Mpois
2017-10-11 19:19:52
*Nie podmiot liryczny, tylko narrator
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11