Charakterystyka Giaura

Między Wschodem a Zachodem

Główny bohater powieści poetyckiej Byrona jest nazywany „Giaurem”, czyli niewiernym. W taki sposób postrzegają go muzułmanie, a więc ludzie związani z kulturą Wschodu. Jednocześnie jednak bohater nie jest też w pełni akceptowany przez świat Zachodu. W klasztorze, w którym przebywa, żeby odpokutować swoją winę, Giaur jest obcym przybyszem. Zasadniczy rys postaci przedstawionej przez Byrona sprowadza się zatem do jej generalnego wyalienowania. Giaur to z pewnością samotny outsider.

 

Między miłością a nienawiścią

Losy Giaura wyznaczają dwie sprzeczne namiętności: miłość do pięknej Leili i nienawiść do Hassana. Uczucia te opanowują całą egzystencję Giaura. Bohater jest nieszczęśliwym kochankiem, ponieważ z powodu okrutnych obyczajów tureckich, jego ukochana zostaje ukarana śmiercią za zdradę swojego pana. Mamy tu zatem do czynienia z typową postacią romantyczną. Romantyczna natura Giaura ujawnia się w niespełnionej miłości i uwikłaniu w konflikt etyczny.

 

Między zbrodnią a klasztorem

Wewnętrzne sprzeczności bohatera dochodzą do głosu w jego specyficznym postępowaniu.  Z jednej strony Giaur jest zbrodniarzem, który z zimną krwią morduje Hassana, z drugiej natomiast czytelnik widzi go w klasztorze. Okazuje się jednak, że mężczyzna trafia tam nie po to, żeby odpokutować własne winy, ale dlatego żeby zapomnieć o przeszłości. Wprawdzie prześladuje go myśl o zbrodni, ale nie żałuje tego, co zrobił.

Między buntem a biernością

Ambiwalentna natura Giaura uwidacznia się również w jego rozdarciu pomiędzy czynem i biernością. Bohater Byrona jest niewątpliwie buntownikiem, który łamie społeczne schematy i sięga po kobietę należącą do innego mężczyzny. Ponadto dokonuje okrutnej zemsty na mordercy swojej ukochanej. Te cechy bohatera podkreśla przestrzeń, w której się znajduje: bujne stepy i egzotyczne krajobrazy współgrają z aktywnością bohatera i nie ograniczają jego działań. Kiedy jednak Giaur przebywa w klasztorze, widać u niego bezczynność i brak siły. Elementy te są również właściwościami samej budowli sakralnej – labiryntowej i zamkniętej.

Wnioski

Giaur jest bohaterem wyjątkowym i pełnym sprzeczności. Warto zauważyć, że z jednej strony można u niego zaobserwować alienację i skrajną samotność, ale z drugiej strony problemy, które posiada, są związane z innymi ludźmi: Leilą i Hassanem. Jest to zatem nieprzeciętna jednostka, która określa siebie wobec świata i innych.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33