Charakterystyka Giaura

Między Wschodem a Zachodem

Główny bohater powieści poetyckiej Byrona jest nazywany „Giaurem”, czyli niewiernym. W taki sposób postrzegają go muzułmanie, a więc ludzie związani z kulturą Wschodu. Jednocześnie jednak bohater nie jest też w pełni akceptowany przez świat Zachodu. W klasztorze, w którym przebywa, żeby odpokutować swoją winę, Giaur jest obcym przybyszem. Zasadniczy rys postaci przedstawionej przez Byrona sprowadza się zatem do jej generalnego wyalienowania. Giaur to z pewnością samotny outsider.

 

Między miłością a nienawiścią

Losy Giaura wyznaczają dwie sprzeczne namiętności: miłość do pięknej Leili i nienawiść do Hassana. Uczucia te opanowują całą egzystencję Giaura. Bohater jest nieszczęśliwym kochankiem, ponieważ z powodu okrutnych obyczajów tureckich, jego ukochana zostaje ukarana śmiercią za zdradę swojego pana. Mamy tu zatem do czynienia z typową postacią romantyczną. Romantyczna natura Giaura ujawnia się w niespełnionej miłości i uwikłaniu w konflikt etyczny.

 

Między zbrodnią a klasztorem

Wewnętrzne sprzeczności bohatera dochodzą do głosu w jego specyficznym postępowaniu.  Z jednej strony Giaur jest zbrodniarzem, który z zimną krwią morduje Hassana, z drugiej natomiast czytelnik widzi go w klasztorze. Okazuje się jednak, że mężczyzna trafia tam nie po to, żeby odpokutować własne winy, ale dlatego żeby zapomnieć o przeszłości. Wprawdzie prześladuje go myśl o zbrodni, ale nie żałuje tego, co zrobił.

Między buntem a biernością

Ambiwalentna natura Giaura uwidacznia się również w jego rozdarciu pomiędzy czynem i biernością. Bohater Byrona jest niewątpliwie buntownikiem, który łamie społeczne schematy i sięga po kobietę należącą do innego mężczyzny. Ponadto dokonuje okrutnej zemsty na mordercy swojej ukochanej. Te cechy bohatera podkreśla przestrzeń, w której się znajduje: bujne stepy i egzotyczne krajobrazy współgrają z aktywnością bohatera i nie ograniczają jego działań. Kiedy jednak Giaur przebywa w klasztorze, widać u niego bezczynność i brak siły. Elementy te są również właściwościami samej budowli sakralnej – labiryntowej i zamkniętej.

Wnioski

Giaur jest bohaterem wyjątkowym i pełnym sprzeczności. Warto zauważyć, że z jednej strony można u niego zaobserwować alienację i skrajną samotność, ale z drugiej strony problemy, które posiada, są związane z innymi ludźmi: Leilą i Hassanem. Jest to zatem nieprzeciętna jednostka, która określa siebie wobec świata i innych.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06