Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Giaur - streszczenie, plan wydarzeń - strona 3

Wspomina moment, gdy kobieta poszła brać kąpiel w ogrodzie i znikła. Podobno uciekła z kochankiem – tajemniczym Wenecjaninem – w święto Bajramu. Hassan od dawna podejrzewał ją o zdradę, ale nie wierzył w to, że kochanka go opuści. Niewolnicy emira twierdzą, że widzieli samotnego Giaura w noc Bajramu.

W kolejnym fragmencie poematu podmiot liryczny opiewa piękno Leili – jej długie włosy, jasną twarz okrytą rumieńcem i wyniosłą postawę. Czarnooka kochanka Hassana hipnotyzuje wzrokiem. Jej postać przypomina pięknego, dostojnego łabędzia.

Hassan, wraz z grupą służących wybiera się w daleką podróż. Emir jedzie pojąć kolejną żoną, która ma pocieszyć jego serce po stracie Leili. Cały oddział jest uzbrojony, o zachodzie słońca podróżnicy wjeżdżają w górski przesmyk. Niespodziewanie oddział zostaje zaatakowany przez zbójców. Rozbójnicy strzelają z ukrycia zabijając kolejnych towarzyszy Hassana. Rozpoczyna się walka wręcz. Rozgniewany emir rozpoznaje w przywódcy bandytów Giaura – domniemanego kochanka Leili. Cudzoziemiec atakuje Hassana i zabija go silnym uderzeniem miecza. Giaur staje nad umierającym i wyznaje, że zabija go mszcząc się za śmierć utopionej kobiety.

Tymczasem matka Hassana

Zobacz również

 • Giaur - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Giaur” był owocem podróży Byrona po Dalekim Wschodzie. Prawdopodobnie, jak podejrzewali jego przyjaciele, utwór zawiera wątki autobiograficzne, a sam Byron był kochaniem tajemniczej Leili. Wnioskowano tak na podstawie wstępu do poematu, który skreślił Byron. Dawał w nim wskazówki co do miejsca i czas...

  Więcej
 • Giaur - interpretacja

  „Giaur” to powieść poetycka skonstruowana na zasadzie synkretycznej (zróżnicowanej). Synkretyzm ów przejawia się na wszystkich poziomach tekstu. Mamy tu do czynienia z synkretyzmem rodzajowym (pogranicze liryki i epiki) i gatunkowym (poemat, powieść, ballada). Następnie właściwość ta uwidacznia się na płaszczy...

  Więcej
 • Giaur - bohaterowie

  .

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
Mpois
2017-10-11 19:19:52
*Nie podmiot liryczny, tylko narrator
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11