Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Giaur - streszczenie, plan wydarzeń - strona 2

wszystko, co napotyka na swojej drodze.

W kolejnym fragmencie utworu autor przenosi czytelnika w przyszłość, malując obraz ruin domu Hassana. W zniszczonej twierdzy brak śladów ludzkiego życia. Komnaty pokrywa pajęczyna, ogrody zarosło zielsko. Wyschła nawet ogrodowa fontanna, miejsce dziecięcych i młodzieńczych zabaw Hassana. Ruiny zatrzymały w sobie przeszłość, pamiętają też o krzyku kobiety prowadzonej na śmierć.

Następny obraz dotyczy już głównego nurtu opowieści. Miejscowy przewoźnik dostrzega grupę podróżników dowodzoną przez bogatego emira. Proponuje jeźdźcom, by skorzystali z jego łodzi i przewieźli swój towar na drugi brzeg. Dowódca grupy wyraża zgodę i rozkazuje przewoźnikowi, by wypłynął na sam środek zatoki. Tam, ku zdziwieniu rybaka, emir wyrzuca swój tajemniczy skarb. Bohater zauważa, że ciężki pakunek nieznacznie porusza się pod wodą.

Podmiot liryczny przedstawia stan duszy dotkniętej zbrodnią. Porównuje ją do skorpiona, który w obliczu śmierci wbija kolec z jadem w swoje własne ciało. Podobnych cierpień doświadcza dusza mordercy.

Hassan trawiony złością nie potrafi pogodzić się z ucieczką pięknej nałożnicy – Leili. Bogacz ucieka z domu, poluje i rozmyśla o losie ukochanej.

Zobacz również

 • Giaur - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Giaur” był owocem podróży Byrona po Dalekim Wschodzie. Prawdopodobnie, jak podejrzewali jego przyjaciele, utwór zawiera wątki autobiograficzne, a sam Byron był kochaniem tajemniczej Leili. Wnioskowano tak na podstawie wstępu do poematu, który skreślił Byron. Dawał w nim wskazówki co do miejsca i czas...

  Więcej
 • Giaur - interpretacja

  „Giaur” to powieść poetycka skonstruowana na zasadzie synkretycznej (zróżnicowanej). Synkretyzm ów przejawia się na wszystkich poziomach tekstu. Mamy tu do czynienia z synkretyzmem rodzajowym (pogranicze liryki i epiki) i gatunkowym (poemat, powieść, ballada). Następnie właściwość ta uwidacznia się na płaszczy...

  Więcej
 • Giaur - bohaterowie

  .

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
Mpois
2017-10-11 19:19:52
*Nie podmiot liryczny, tylko narrator
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11