Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dzień na Harmenzach - streszczenie - strona 5

by nie zamoczyć butów. Zobaczył go post. Mężczyzna zbliżył się i zwrócił uwagę na buty narratora. Szybko zapytał, czy nie chciałby ich sprzedać. Narrator starał się jak najdelikatniej odmówić. Wtedy post zapytał, za co trafił do obozu. Narrator opowiedział o łapance na ulicy, której padł ofiarą. Później przytoczył opowieść o koledze, który został aresztowany za fałszywy śpiew. Okazało się, iż kiedyś w kościele bardzo głośno zaintonował hymn narodowy. Teraz przetrzymują go w obozie, dopóki nie nauczy się nut.

Post oddalił się, załadował karabin i poprosił narratora, żebyby szedł za nim, to da mu chleb dla Żydów. Tadek wiedział o linii, za którą funkcyjni mogli mordować osadzonych. Nagle zbliżył się esesman, a post zameldował mu brak nadzwyczajnych wydarzeń. Obok pracował Janek – poczciwy chłopak z Warszawy. Powiedział do żołnierza, że rów oczyszczony. Niemiec odciągnął go na bok i niezwykle mocno uderzył go w twarz. Później dodał, iż zupełnie nie obchodzi go, co robią więźniowie, ale kiedy mówią do esesmana, mają ściągać czapkę i opuszczać ręce. Tadek pomógł Jankowi wygrzebać się z błota.

Do narratora przyszedł pipel (posłaniec) od kapa. Bohater powiedział mu, by lepiej pilnował

Zobacz również

 • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

  1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony.

  Więcej
 • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do baraków.

  Więcej
 • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

  Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14
Co toDYREKTORIATT
Sksiwj • 2020-03-31 16:51:05
HA HA!
NIEZNAJOMY • 2020-03-31 15:24:49
ok
ol8 • 2020-03-31 13:27:38
Nie
Nie • 2020-03-31 12:07:38