Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dzień na Harmenzach - streszczenie - strona 5

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

by nie zamoczyć butów. Zobaczył go post. Mężczyzna zbliżył się i zwrócił uwagę na buty narratora. Szybko zapytał, czy nie chciałby ich sprzedać. Narrator starał się jak najdelikatniej odmówić. Wtedy post zapytał, za co trafił do obozu. Narrator opowiedział o łapance na ulicy, której padł ofiarą. Później przytoczył opowieść o koledze, który został aresztowany za fałszywy śpiew. Okazało się, iż kiedyś w kościele bardzo głośno zaintonował hymn narodowy. Teraz przetrzymują go w obozie, dopóki nie nauczy się nut.

Post oddalił się, załadował karabin i poprosił narratora, żebyby szedł za nim, to da mu chleb dla Żydów. Tadek wiedział o linii, za którą funkcyjni mogli mordować osadzonych. Nagle zbliżył się esesman, a post zameldował mu brak nadzwyczajnych wydarzeń. Obok pracował Janek – poczciwy chłopak z Warszawy. Powiedział do żołnierza, że rów oczyszczony. Niemiec odciągnął go na bok i niezwykle mocno uderzył go w twarz. Później dodał, iż zupełnie nie obchodzi go, co robią więźniowie, ale kiedy mówią do esesmana, mają ściągać czapkę i opuszczać ręce. Tadek pomógł Jankowi wygrzebać się z błota.

Do narratora przyszedł pipel (posłaniec) od kapa. Bohater powiedział mu, by lepiej pilnował

Polecamy również:

  • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

    1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony. Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

    Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do... Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

    Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =