Dym - streszczenie - strona 2

bardzo ciężkie. Kobieta spała płytkim snem i wcześnie wstawała, jednak to obudzenie Marcysia było najtrudniejsze – kotłowy musiał być w pracy jeszcze przed robotnikami, żeby utrzymać ogień.

Jednej nocy młodzieniec zerwał się z łóżka. Powiedział matce, że śniło mu się, że uderzył w niego piorun. Kobieta zaczęła go uspokajać i tulić do piersi jak małe dziecko. Marcyś nie umiał już zasnąć tej nocy, a matka zaczęła szykować mu śniadanie. Starała się go jeszcze uspokoić, mówiąc o sennikowym znaczeniu pioruna – miał symbolizować wesele.

Poranek ten był szczególny. Chłopak miał więcej czasu niż zwykle, ku radości matki gwizdał z kosem różne melodie. Oboje śmiali się i cieszyli, a gdy nadeszła pora wyjścia do pracy, rozstali się w radości. Z fabrycznego komina wydobywał się czarny dym, a kobieta przeglądała swoje odświętne ubrania, jakby przygotowywała się właśnie na wesele. Wszystko było w jak najlepszym porządku.

Nagle rozległ się przeraźliwy huk – zatrzęsły się ściany, gruz poleciał z komina, a niewielkie okienko wypadło. Wdowa zamarła z rozszerzonymi ze strachu źrenicami. Być może nie słyszała nawet krzyków ludzi, że w wybuchu zginął kotłowy.

Jeszcze przez długie lata stara kobieta wpatrywała się w dym wydobywający się z komina fabryki. Od momentu tragicznego wypadku zawsze już przybierał kształt jej ukochanego syna. Jednak ilekroć wyciągnęła ręce, by go dotknąć, dym rozwiewał się.

Polecamy również:

  • Dym - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

    „Dym” Marii Konopnickiej po raz pierwszy opublikowany został w 1893 r. Twórczości autorki właściwa była olbrzymia wrażliwość na problemy ludzi najbiedniejszych. Swoimi dziełami jedna z najwybitniejszych reprezentantek polskiego pozytywizmu starała się budzić współczucie i zrozumienie dla... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01