Dobra pani - streszczenie - strona 6

jak długo tu będzie.

Po jakimś czasie muzyk, poznany we Włoszech opuścił miasto, a zaraz potem wyjechała Krzycka wraz ze swoją służącą. Helka zaś wróciła do ubogiego mieszkania swojego krewnego, mularza Jana.

Dziewczynka bardzo cierpiała. Tęskniła za swoją dawną opiekunką. Często przeglądała swoje rzeczy, które Krzycka, z dobroci serca, pozwoliła jej zabrać ze sobą do wujostwa. Były wśród nich: flakony po perfumach, szczotki, lusterko w srebrnej ramce, wstążki i eleganckie stroje. Stroje szybko niszczały, gdyż mularzowa nie miała warunków, żeby dobrze je pielęgnować. Ubrania nie chroniły też dziecka przed zimnem i Helka często była zaziębiona. Mało jadła. Jej maniery i ubrania były wyśmiewane przez dzieci mularza.

Mularzowa z troską patrzyła na małą sierotkę, ale jej mąż uspokajał ją, że po jakimś czasie dziecko przywyknie.

Krzycka oddając pod opiekę mularzów Helkę, zgodziła się wypłacać 50 rubli rocznie na potrzeby dziecka. Mularz był zdania, iż część tej sumy należałoby zostawiać dla Helki na przyszłość, jednak Janowa stwierdziła, że musi kupić Helce ubrania, ponieważ te pańskie, które posiada, nie chronią przed zimnem i szybko się niszczą.

Wieczorem dziewczynka wyszła z

Polecamy również:

 • Dobra pani - plan wydarzeń

  1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

 • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

 • Dobra pani - bohaterowie

  Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni... Więcej »

 • Dobra pani - problematyka

  Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55