Krzysztof Kieślowski, Dekalog I – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Bohater filmu Krzysztof, który pracuje jako wykładowca na uczelni wyższej, samotnie wychowuje siedmioletniego syna Pawła. Najważniejszym miejscem w ich domu jest stanowisko z komputerem, który służy do przeprowadzania różnorodnych doświadczeń oraz zapisywania codziennych obserwacji rzeczywistości. Któregoś dnia Paweł wybiera się na obiad do swojej ciotki Ireny (siostry ojca). Podczas tej wizyty, bardzo religijna krewna pokazuje chłopcu swoje zdjęcia z wycieczki do Watykanu i wizyty u Ojca Świętego. Fakt znaczących różnić pomiędzy rodzeństwem bardzo dziwił Pawła – jego ojciec był skrajnie racjonalnym ateistą. Oboje jednak chcieli mieć udział w kształtowaniu osobowości chłopca. Ciotka zapisała Pawła na katechezę, a Krzysztof nie protestował. W wolnych chwilach ojciec prezentuje Pawłowi najnowsze funkcje swojego komputera – sprzęt może odpowiadać na pytania w różnych językach czy obliczać skomplikowane układy matematyczne. Wyliczył na przykład, że grubość lodu na zamarzniętym przed ich blokiem jeziorze jest na tyle wytrzymały, by potratować je jako lodowisko. W tym kontekście, tuż przed Bożym Narodzeniem Krzysztof obdarowuje syna nowymi, wymarzonymi łyżwami. Pod osłoną nocy sam jeszcze raz sprawdza bezpieczeństwo lodowiska.

Nazajutrz do Krzysztofa dzwoni matka najlepszego kolegi Pawła, Marka Jezierskiego. Kobieta nie może znaleźć żadnego z chłopców i bardzo się niepokoi. Ojciec Pawła uspokaja kobietę twierdząc, że o tej porze ich dzieci powinny być na lekcji języka angielskiego. Okazuje się, że zajęcia te, z powodu choroby nauczycielki zostały odwołane. Jezierska dowiaduje się, że lód na osiedlowym lodowisku załamał się. Krzysztof bezskutecznie szuka Pawła, a od kolegi dowiaduje się, że chłopiec ślizgał się po lodzie, w momencie jego załamania i w konsekwencji wpadł do przerębli.

Załamany ojciec odwiedza budowany na ich osiedlu kościół, a widząc prowizorycznie przygotowany ołtarz – przewraca go z wściekłością.

Opracowanie

Geneza

Dekalog I to jedna z części telewizyjnego cyklu, zrealizowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 roku. Seria polegała na stworzeniu adaptacji kolejnych dziesięciu przykazań z Dekalogu. Pierwsza część dotyczyła przykazania: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

Problematyka

Zasadniczym problemem pierwszej części cyklu Kieślowskiego jest przecenianie możliwości sprzętu elektronicznego i przesadna wiara w racjonalne rozumowanie. Główny bohater, naukowiec zaufał bowiem osiągnieciom współczesnej technologii, w wyniku czego cierpi na tym jego syn. Krzysztof postrzega świat przez pryzmat matematyki i innych nauk ścisłych. Dopiero po stracie Pawła uświadamia sobie, że nie wszystko można w życiu przewidzieć zawczasu.

Przesłanie

Reżyser chciał prawdopodobnie podkreślić, że nadmierne przywiązanie do świata materialnego może doprowadzić do zatracenia się ludzkich odruchów i odejścia duchowego wymiaru człowieczeństwa  gdzieś bardzo daleko.

Recepcja

Dekalog I jest uważany za najlepszy film w całym, dziesięcioodcinkowym cyklu Krzysztofa Kieślowskiego. Krytycy filmowi podkreślają, że udało się artyście w sposób nieoczywisty, a jednocześnie zrozumiały, opowiedzieć o Bogu. Kieślowski uniknął przy tym zbędnego patosu i odniesień religijnych czy  stylistyki typowo biblijnej.

Polecamy również:

 • Andrzej Munk – biografia, twórczość

  Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku w Krakowie w zasymilowanej rodzinie pochodzenia żydowskiego. W 1939 roku artysta ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej ukrywał się pod nazwiskiem Wnuk, przebywając wówczas w Warszawie. Zyskał tam... Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43