Immanuel Kant, Co to jest oświecenie – streszczenie

Już na początku swojego artykułu Immanuel Kant podaje czytelnikowi definicję oświecenia wg, swoich przekonań. Ma to być moment, w którym człowiek w swojej dojrzałości moralnej, etycznej, światopoglądowej osiąga pełnoletniość. Podaje również definicję niepełnoletniości, w której człowiek trwa z własnej winy – jest to bowiem niezdolność do korzystania ze swojego rozumu bez kierownictwa i ingerencji z zewnątrz. Człowiek jest sam sobie winny tej niedojrzałości wtedy, kiedy nie potrafi podjąć odważnej decyzji o niezależności i możliwości decydowania o własnym losie. Naczelnym hasłem oświecenia wg. Kanta ma być zawołanie: Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem.

 

W kolejnych fragmentach autor wymienia przyczyny zależności intelektualnej i braku odwagi w decyzjach. Decyduje tutaj niestety ludzka natura, która odznacza się lenistwem i tchórzostwem. Poddanie się im może doprowadzić do pozostania niepełnoletnim przez całe życie. Tzw. opiekunowie ludzi niepełnoletnich skrupulatnie troszczą się o to, by ich podopieczni nie odczuwali potrzeby dojrzewania. Wszak straciliby wówczas swoją rolę.

Ludzi nieświadomych i niepełnoletnich utrzymuje się w tym układzie za pomocą utartych

Polecamy również:

  • Immanuel Kant, Co to jest oświecenie – opracowanie

    Artykuł Immanuela Kanta ukazał się w głównym wydawnictwie niemieckiego ruchu oświeceniowego Berlinische Monatschrift w 1784 roku. W swojej rozprawie filozof nawiązuje do pewnej dyskusji światopoglądowej, która wywiązała się na łamach czasopisma. Jej uczestnikami byli Johann Erich Biester i Johann... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Tekst nie jest całkowicie prawdziwy. Do roku 1942, a przypominam, że Niemcy napadli na P...
Karol • 2021-04-19 21:37:00
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Marta • 2021-04-19 19:23:19
ja z tego robię plakat :)
kamyq • 2021-04-19 18:17:18
ezz
wdadad • 2021-04-19 17:41:35
ez
marek • 2021-04-19 14:57:37