Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cierpienia młodego Wertera - streszczenie - strona 7

Uczucie bohatera do Lotty jest już zbyt widoczne. Mężczyzna jest targany coraz silniejszymi emocjami. Podczas wielkiej powodzi, która nawiedza Wahlheim, Werter rozważa pomysł utopienia się we wzburzonej wodzie.

Tymczasem Lotta, zgodnie z prośbą męża, sugeruje Werterowi, by ograniczył swoje codzienne wizyty. Jednocześnie zaprasza go na przyszły, świąteczny obiad. Werter odczytuje jej zachowanie jako odrzucenie. Powraca do domu i przygotowuje list do ukochanej, wyjaśniający powody (planowanego) własnego samobójstwa. Kolejnego dnia – pomimo zakazu – Werter udaje się do leśniczówki. Następuje szczera rozmowa z Lottą, bohater wyznaje jej miłość, czytając tłumaczone przez siebie pieśni Osjana. Wzruszona Lotta ucieka do swego pokoju, a Werter powraca do domu. Następnego dnia jego służący prosi Alberta o pożyczenie pary pistoletów. Broń zostaje wręczona przez Lottę, która przypadkiem znalazła się w gabinecie męża.

Werter, dowiedziawszy się o tym fakcie, odczytuje zachowanie ukochanej jako przyzwolenie na samobójstwo. Wieczorem bohater porządkuje swoje dokumenty. Pisze listy do Lotty i przyjaciół, wyjaśniające powody swego postępowania, spisuje dyspozycje dotyczące własnego pogrzebu. Gdy nastaje północ, strzela do siebie z pistoletu. Ciało żywego jeszcze Wertera zostaje odnalezione rankiem. Bohater umiera w południe, jego ciało zostaje pochowane nocą w pustym zakątku cmentarza. Na wieść o śmierci Wertera Lotta traci przytomność.

Zobacz również

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26
:)
ivany • 2020-04-01 08:22:17
prosze
Nina • 2020-04-01 07:36:38
fajne podpowiedzi XDDDDDDDDDDDD
Czak • 2020-04-01 07:25:51
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14