Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie - strona 10

z nich – dotychczas śpiący – wystrzelił. Nina osunęła się na drugą stronę, jakby poślizgnęła się na cegle. Wkrótce dobiegł do niej Tadek. Nie żyła. Wokół zbierali się ludzie.

Podjechał jeep. Jeden z żołnierzy – porucznik – zapytał narratora, co się wydarzyło. Bohater odpowiedział, że nic – po prostu zastrzelono dziewczynę z obozu. Oficer złapał się za głowę. Tadek wciąż go uspokajał – ludzie w Europie są do tego przyzwyczajeni. Przez sześć lat strzelali Niemcy, teraz najwyraźniej kolej na Amerykanów. Tłum zgromadzony obok zwłok zaczął krzyczeć: „Ge-sta-po!”.

V

Narrator wrócił do swojej sali. Była kompletnie zdewastowana – dokonali tego Polacy przygotowujący się do opuszczenia obozu. Na łóżku wciąż leżał chory Cygan. Opowiedział Tadkowi o rozgrywających się tutaj wydarzeniach. Ludzie wpadli do sali i niszczyli wszystko. Potargali książki Tadka, podchorążemu ukradli papierosy, Cyganowi ściągnęli nawet buty. W dodatku pojawił się Redaktor, zabierając wiele książek. Dodał, że na pewno mu się przydadzą, ponieważ jedzie teraz do generała Andersa. Kola i chorąży za bójkę znajdowali się w bunkrze. Polacy, którzy wpadli do sali, rozbili szafkę chorążego, zabrali pieniądze i aparat fotograficzny,

Zobacz również

 • Bitwa pod Grunwaldem - plan wydarzeń

  1. Zarysowanie miejsca akcji – dziedzińca i poesesmańskich koszar, po których maszeruje Batalion 2. Przygotowania do mszy odprawianej przez arcybiskupa 3. Opis sali, w której spał Tadek oraz przybliżenie sylwetek jego towarzyszy 4. Ciągłe złośliwości mężczyzn (głównie pod adresem chorążego).

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w Niemczech, najprawdopodobniej we Freimanie (tam przetrzymywany był autor przed uwolnieniem). Jest dzień 15 lipca 1945 r. Wojna już ucichła, a na terenie dawnej III Rzeszy stacjonują amerykańskie wojska.

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - bohaterowie

  Narrator - Tadek - głównym bohaterem i narratorem opowiadania jest Tadek. Dzieli salę z kilkoma innymi byłymi więźniami, z który nie wiążą go mocne relacje, ale skoro zetknęli się ze sobą, muszą starać się koegzystować.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35