Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Świteź - opis przyrody w balladzie Adama Mickiewicza

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ogólna rola opisów przyrody w balladach Mickiewicza

Alina Witkowska w taki sposób charakteryzuje rolę opisów przyrody w balladach Adama Mickiewicza:

Tak zwanych opisów przyrody jest w balladach bardzo niewiele, ale mają one tak silne nacechowanie semantyczne, że rychło weszły do romantycznego stereotypu tajemniczości. Dzikość okolicy, cisza, grząska ziemia, nagły szum wiatru, szelest suchych gałęzi, wody jeziora lub rzeki oblane blaskiem księżyca – to właśnie podstawowe komponenty pejzażu ballad. Ów pejzaż jest wzbogacony przez realia okolicy (…): stara cerkiew, zarośla przy niej, przykościelny cmentarzyk. Wiadomo, że tu musi rozegrać się balladowy teatr niezwykłości.

Dwa jeziora, dwa księżyce i dwa systemy wartości w „Świtezi”

Opis przyrody w balladzie „Świteź” po pierwsze kreuje atmosferę tajemniczości i stanowi ekspozycję wydarzeń, które mają być przedmiotem opowieści. Narrator tekstu poświęca wiele miejsca na dokładne odtworzenie topografii miejsca w okolicy Nowogródka. Zwraca uwagę, że aby poznać naturę jeziora, należy odwiedzić je nocną porą, kiedy wody zdają się zlewać z niebem, a z toni odzywają się dziwaczne odgłosy. Opis pejzażu w balladzie pełni jednak jeszcze jedną istotną

Polecamy również:

  • Świteź - streszczenie

    Akcja ballady „Świteź” rozgrywa się w Płużynach, na Litwie, nieopodal Nowogródka. Świteź to olbrzymie jezioro, o którym krążą różne legendy, ponieważ w nocy słychać tam kobiece krzyki i odgłosy wojny, a nad wodami unosi się ogień i dym. Pan Płużyna postanowił zbadać tajemnice... Więcej »

  • Świteź - plan wydarzeń i bohaterowie

    1. Wyprawa dziedzica Płużyn na wody jeziora Świteź w celu zbadania jego tajemnic2. Wyłowienie z wody pięknej dziewczyny3. Historia opowiedziana przez kobietę. Więcej »

Komentarze (3)
3 + 4 =
Komentarze
uu • 2019-03-31 00:26:12
nom
Siara • 2015-09-15 14:47:29
zgadzam się
świteźanin w Czarnobylu • 2015-09-15 14:43:48
nudne
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');