Ars moriendi - znaczenie, opis, dzieła - strona 3

przykładem jest „Pieśń o Rolandzie” – utwór należący do gatunku literackiego chansons de geste (pieśni o czynach). Czytamy tutaj o bohaterskiej i chwalebnej śmierć tytułowego bohatera. Odszedł on nie tylko jako wspaniały wojownik i lojalny towarzysz, ale także jako obrońca chrześcijaństwa i człowiek wielkiej wiary.

Ars moriendi - znaczenie

Ars moriendi to motyw, który w średniowiecznej sztuce odgrywał niezwykle znaczącą rolę. Przenikał przez granice państw, funkcjonował u różnych nacji. Wszystko to wiązało się z niepodzielnym panowaniem chrześcijaństwa w Europie. Ludzie pragnęli dostąpić zbawienia i gotowi byli zrobić naprawdę wiele, by znaleźć się w Niebie. Stąd popularność poradników na temat dobrej sztuki umierania, a także niektórych bohaterów literackich, którzy stawali się wzorcem dla wielu ludzi w ich życiu.

Polecamy również:

 • Motyw danse macabre - znaczenie, opis, dzieła

  Danse macabre, czyli taniec śmierci, to średniowieczna alegoria ukazująca wszechobecność oraz uniwersalność śmierci. Najczęściej przedstawiana była ona jako figura taneczna (zazwyczaj koło lub korowód), w którym między ludźmi przedstawiającymi różne warstwy społeczeństwa pojawiał się szkielet... Więcej »

 • Motyw deesis - przykłady, opis, znaczenie

  Słowo „deesis” wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza ono modlitwę, prośbę, orędownictwo. W ikonografii chrześcijańskiej terminem tym określa się trójczłonowe przedstawienie Jezusa-Pantokratora (wszechwładcy, Pana całego stworzenia). Zazwyczaj znajduje się on w centrum ikony,... Więcej »

 • Motyw Stabat Mater Dolorosa - przykłady, opis, znaczenie

  „Stabat Mater Dolorosa/ Iuxta Crocem lacrimosa,/ dum pendebat Filius” („Stoi Matka obolała,/ Łzy pod krzyżem przepłakała,/ Gdy na krzyżu Syn jej mrze” (przekład Mirona Białoszewskiego) – tymi słowami rozpoczyna się średniowieczna sekwencja (XIII w.), którą napisał franciszkański... Więcej »

 • Motyw śmierci - Memento mori - znaczenie, utwory, opis

  Stanisław Kwiatkowski w swojej książce zatytułowanej „Średniowieczne dzieje Europy” napisał, że średnia długość życia w tej epoce wynosiła od 25 do 35 lat, a w czasach epidemii spadała nawet do 17. Dzisiaj dane te można uznać za szokujące, ale należy pamiętać, że w tamtych czasach istniała olbrzymia... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39