Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zjednoczenie ziem polskich po rozbiciu dzielnicowym przez Władysława Łokietka - historia - strona 2

z pretensjami do tronu polskiego – Jan Luksemburski, nazywając Łokietka „królem krakowskim”.

Oprócz nieprzychylnie nastawionego króla Czech – Jana Luksemburskiego, w walkach o zjednoczenie ziemi piastowskich, Władysław Łokietek musiał również walczyć z Zakonem Krzyżackim oraz Marchią Brandenburską.
W roku 1308 nastąpiło zagarniecie przez Krzyżaków Pomorza Gdańskiego. Zostali oni wezwani przez Władysława Łokietka do pomocy podczas najazdu Marchii Brandenburskiej. Jednak po usunięciu zagrożenia, Zakon zajął te obszary dla siebie.

W roku 1321 sąd papieski w Inowrocławiu nakazał Krzyżakom zwrócić Pomorze oraz wypłacić odszkodowanie. Nie doszło to mimo wszystko to skutku, ze względu na ówczesną słabość króla Polski. W kolejnych latach Łokietek utracił jeszcze na rzecz Krzyżaków – Kujawy, które zostały włączone do państwa zakonu krzyżackiego.

W walce o zjednoczenie ziem piastowskich, Władysław Łokietek musiał również stawić czoło opozycji wewnętrznej. Wiele pracy przeznaczył na utrzymanie poszczególnych dzielnic, podjął wojnę z zniemczonym biskupem krakowskim Janem Muskatą. Kolejno stłumił bunt mieszczan krakowskich pod przywództwem wójta Alberta w roku 1312. Ten ostatni popierał roszczenia Jana Luksemburczyka do tronu polskiego.

W latach 1313 – 1314 Władysław Łokietek wykorzystując rosnące niezadowolenie z rządów książąt głogowskich, opanował Wielkopolskę. Stłumił wówczas bunt wójta Przemka – stronnika książąt głogowskich.

Władysław Łokietek zmarł na Zamku Wawelskim w roku 1333. W chwili śmierci władał obszarami Małopolski, Wielkopolski oraz ziemią sieradzko – łęczycką.

Zobacz również

 • Bunt wójta Alberta - czym był? Przyczyny, skutki

  Utrwalenie władzy przez Władysława Łokietka w dzielnicach, które udało mu się zdobyć, okazało się ostatecznie bardzo trudnym zadaniem. W Krakowie władca polski spotkał się z opozycją zniemczonego biskupa Jana Muskaty. Ten ostatni był ściśle związany ze stroną czeską. W okresie rządów Wacława II sprawował godnoś...

  Więcej
 • Władysław Łokietek królem Polski - koronacja, okoliczności, skutki

  Wraz ze śmiercią Wacława II w roku 1305, władza czeska w Polsce przestała istnieć. Po tym wydarzeniu Władysław Łokietek opanował Kujawy, Pomorze Gdańskie oraz Małopolskę. Nie udało mu się wówczas zająć Wielkopolski, w czym uprzedził go Henryk Głogowski.

  Więcej
 • Utrata Pomorza Gdańskiego przez Władysława Łokietka - opis, okoliczności

  Od początku XIII w. Pomorze Gdańskie znajdowało się pod zwierzchnią władcą princepsów. W roku 1210 Waldemar – król Danii, zhołdował te obszary oraz ówczesnego księcia gdańskiego Mściwoja. Dominację strony duńskiej udało się zakończyć synowi tego ostatniego – Świętopełkowi. Następnie udało mu s...

  Więcej
 • Bitwa pod Płowcami (1331) - przyczyny, przebieg, skutki

  W okresie panowania Władysława Łokietka, udało się władcy polskiemu zjednoczyć tylko część ziem polskich. Poza jego monarchią pozostawały Śląsk, Mazowsze oraz podbite przez Krzyżaków w roku 1308 Pomorze Wschodnie.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19