Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Święta Inkwizycja – powstanie i sposoby działania, Młot na czarownice

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Święta Inkwizycja była to śledczo-sądowa organizacja kościoła katolickiego powołana w celu prowadzenia poszukiwań, nawracania i karania heretyków. Działała w oparciu o dokumenty wystawione przez papiestwo (bulle, dokumenty soborowe i synodalne). Składała się z trybunałów biskupich oraz inkwizytorów mianowanych bezpośrednio przez papieża. Współpracowały z nią organy państwowe.

Organizacje tą powołano do życia decyzją Grzegorza IX, który nadał zakonowi dominikanów specjalne pełnomocnictwa, na mocy których mieli oni zadanie wyszukiwania, nawracania i karania heretyków. W tym celu wystawił cztery bulle: Cum de summo munere z 11 października 1231 roku, Cum dilectus filius noster z 3 listopada 1232 roku, Gaudeamus in Domino z 19 kwietnia 1233 roku, Licet ad capiendes z 20 kwietnia 1233 roku. Kładły one nacisk na kaznodziejską działalność inkwizytorów, funkcje śledczo-sądownicze spychały na dalszy plan. Mimo, że w początkowym okresie w działaniach inkwizycji przeważały czynności kaznodziejskie, to ewoluowała ona w kierunku organizacji o charakterze represyjnym. W późniejszych latach działalnością inkwizytorów objęto Włochy, Aragonię, Nawarrę, całą Francję i Włochy, Czechy. Na inkwizytorów

Polecamy również:

  • Giordano Bruno - biografia

    Giordano Bruno urodził się w styczniu 1548 roku w Noli pod Neapolem, otrzymawszy na chrzcie imię Filippo, zmienione po wstąpieniu do zgromadzenia dominikanów w 1565 roku. Życie zakonnika umożliwiło mu kontynuację edukacji rozpoczętej w szkole elementarnej w Neapolu, dzięki czemu zapoznał się z pismami... Więcej »

  • Jakie dzieła znajdowaly się na kościelnym Indeksie Ksiąg Zakazanych

    W 1555 roku Generalny Inkwizytor, Giovanni Pietro Caraffa, został papieżem Pawłem VI. Polecił on niezwłocznie stworzyć spis ksiąg uznanych za wrogie ideologicznie wobec kościoła katolickiego. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');