Giordano Bruno - biografia

Giordano Bruno, portret
Giordano Bruno, portret, "Livre du recteur" (1578)
University of Geneva

Giordano Bruno urodził się w styczniu 1548 roku w Noli pod Neapolem, otrzymawszy na chrzcie imię Filippo, zmienione po wstąpieniu do zgromadzenia dominikanów w 1565 roku. Życie zakonnika umożliwiło mu kontynuację edukacji rozpoczętej w szkole elementarnej w Neapolu, dzięki czemu zapoznał się z pismami starożytnych i średniowiecznych filozofów, stykając się również z pobieżnie dyskutowanymi w klasztornych aulach dziełami Kopernika i Telesia – czołowych astronomów XVI wieku. Zdobyta wiedza zrodziła w młodym myślicielu wątpliwości w odniesieniu do najważniejszych dogmatów wiary katolickiej, ostatecznie przyjął jednak święcenia kapłańskie w 1572 roku i kontynuował studia teologiczne w narzuconym przez dominikanów kształcie aż do uzyskania tytułu doktora w 1575 roku.

Z biegiem czasu wątpliwości nasilały się, a mający opinię wolnomyśliciela Giordano Bruno coraz chętniej dzielił się nimi z przełożonymi, za co w 1576 roku został ekskomunikowany. Udał się wtedy w kilkuletnią podróż po Włoszech, zarabiając na życie lekcjami gramatyki, matematyki i astronomii, po oskarżeniu o herezję został jednak zmuszony do wystąpienia z zakonu i ucieczki w dalsze regiony Europy. Spędził kilka miesięcy w Genewie, tamtejszy zreformowany kościół nie odpowiadał jednak jego oczekiwaniom (podobnie jak katolicki), a spór z jednym z profesorów filozofii miejscowego uniwersytetu i prześladowania ze strony tamtejszych kalwinów zmusiły go do kolejnej przeprowadzki. Posuwając się na zachód, w trakcie swojej tułaczki znalazł zatrudnienie na dwóch znaczących uniwersytetach – w Paryżu i Tuluzie, Francję również musiał jednak opuścić po gwałtownych sporach ze zwolennikami Arystotelesa. Około roku 1583 pojawił się na dworze królowej Elżbiety, a klimat Londynu i Oksfordu okazał się na tyle sprzyjającym jego siłom twórczym, że zredagował tu swoje pierwsze dzieła w postaci kilku dialogów i satyry na Kościół katolicki.

Pod koniec lat 80-tych stosunki Giordana Bruna z klerem uległy zaognieniu po serii pełnych krytyki wykładów filozofa, czego efektem stało się jego wykluczenie z gminy luterańskiej. Na wygnaniu w Wenecji Bruno został aresztowany w 1592 roku i oskarżony (ponownie) o herezję; przed niechybnym wyrokiem śmierci uratowała go obietnica odwołania wszystkich „bluźnierczych” słów wypowiedzianych na temat religii i jej dogmatów, pojawiwszy się jednak w tym celu w Rzymie ostatecznie zmienił zdanie i podtrzymał słuszność swoich poglądów. Został wtedy wtrącony do więzienia, gdzie spędził kolejne sześć lat – aż do ogłoszenia wyroku śmierci za herezję. Kilkakrotnie proponowano mu odwołanie się od wyroku i wolność w zamian za publiczne wyparcie się głoszonych wcześniej poglądów, Bruno za każdym razem jednak odrzucał tego typu oferty. Został spalony na stosie w publicznej egzekucji na placu Campo di Fiori w Rzymie 17 lutego 1600 roku.

Polecamy również:

  • Baruch Spinoza - filozofia i dzieła

    Baruch Spinoza był filozofem o dosyć szczególnych uwarunkowaniach intelektualnych, z racji pochodzenia od najmłodszych lat był bowiem kształcony w duchu żydowskiej kabalistyki, z racji miejsca zamieszkania pozostawał pod wpływem protestanckiej etyki, a z racji zainteresowań stał się w dorosłym życiu... Więcej »

  • Galileusz - filozofia, dzieła i osiągnięcia

    W bardzo młodym wieku Galileusz przeszedł fascynację wiarą, która miała zaprowadzić go do zakonnego życia, przed tym jednak wybronił go ojciec, nalegając na studia prawnicze. Młody naukowiec pozostał dzięki temu na uniwersytecie, choć ostatecznie wbrew woli ojca porzucił prawo i na poważnie zajął się... Więcej »

  • Blaise Pascal - filozofia i dzieła

    Początki kariery pisarskiej Blaise’a Pascala związane były z jego badaniami empirycznymi na polu matematyki, geometrii i fizyki, które zaowocowały takimi pracami, jak „Esej o stożkach” (1639), „Nowe eksperymenty z próżnią” (1647), czy „Traktat o trójkącie... Więcej »

  • Kartezjusz - filozofia i dzieła

    Wszystkie dzieła Kartezjusza powstały na przestrzeni dwudziestu lat – od przeprowadzki do Holandii w 1629 roku do feralnego wyjazdu na zaproszenie szwedzkiej królowej do Sztokholmu w 1649 roku – leżące u ich podstaw koncepcje kreowały się jednak o wiele wcześniej, przede wszystkim w czasach... Więcej »

  • Mistycyzm w baroku

    Najważniejsze założenia soboru trydenckiego dotyczyły odnowy Kościoła katolickiego i przyciągnięcia do niego na powrót wiernych, którzy wybrali na początku XVI wieku ascetyczną dyscyplinę i skromność protestantyzmu. W tym celu przed barokową sztuką postawiono zadanie oddziaływania na odbiorcę nie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07