Śluby lwowskie (1656) Jana Kazimierza - co to jest, postanowienia

Monarcha szwedzki – Karol X Gustaw, w roku 1655 zerwał rozjem sztumski (kończący wojnę polsko – szwedzką z roku 1635) i zaatakował Wielkopolskę oraz Litwę. W efekcie zdrady pospolitego ruszenia oraz praktycznie poddania Litwy przez Janusza Radziwiłła, król Szwecji w krótkim czasie opanował niemal całą Rzeczpospolitą.

W październiku tego samego roku ówczesny król polski – Jan Kazimierz, musiał uchodzić z kraju na Śląsk znajdujący się wówczas pod władzą zwierzchnią dynastii Habsburgów. Okupacja całego kraju okazała się wyjątkowo wyniszczająca, bowiem na zajętych obszarach Szwedzi stosowali taktykę „wojna żywi wojnę”. W efekcie ich działań doszło do zmiany nastrojów w polskim społeczeństwie – wahającym się wcześniej między zdradą a oporem.

Z inicjatywy żony króla Jana Kazimierza – Ludwiki Mari Gonzagi, dokonano 1 kwietnia w roku 1656 ślubów lwowskich. Miały one miejsce w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.

Król oddał wówczas Rzeczpospolitą pod opiekę Najświętszej Marii Panny, obiecując przy tym poprawę sytuacji mieszczan oraz chłopów – w chwili, gdy tylko zakończy się okupacja szwedzka. Śluby lwowskie miały przede wszystkim na celu poderwanie narodu do walki z okupantem. Autorem tekstu monarchy polskiego był Święty Andrzej Bobola.

Fragment ślubów lwowskich „Wielka człowieczeństwa Boskiego Matko i Panno! Ja, Jan Kazimierz, Twego Syna, Króla królów i Pana mojego, i Twoim zmiłowaniem się król, do Twych Najświętszych stóp przychodząc, tę oto konfederacyję czynię: Ciebie za Patronkę moją i państwa mego Królową dzisiaj obieram. Mnie, Królestwo moje Polskie, Wielkie Księstwo Litewskie, Ruskie, Pruskie, Mazowieckie, Żmudzkie, Inflanckie i Czernihowskie, wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystko Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twojej pomocy i miłosierdzia w teraźniejszym utrapieniu królestwa mego przeciwko nieprzyjaciołom pokornie żebrzę (...)” (dziedzictwo.ekai.pl).

Polecamy również:

  • Obrona Jasnej Góry - przebieg, znaczenie dla Polaków, skutki

    Siły szwedzkie pod dowództwem ówczesnego króla – Karola X Gustawa, zaatakowały obszary Rzeczpospolitej w roku 1655 – początek potopu szwedzkiego. W lipcu tego samego roku bez walki pod Ujściem poddało się wielkopolskie pospolite ruszenie. Następnie – na skutek zdrady hetmana... Więcej »

  • Pokój w Oliwie (1660) - warunki, postanowienia, skutki

    Po pierwszym starciu w walce o Inflanty w roku 1563, długotrwałe wojny polsko – szwedzkie rozpoczęły się po pozbawieniu Zygmunta III Wazy tronu szwedzkiego, na rzecz jego stryja – Karola IX. W pierwszym okresie wojny górowała strona polska – bitwa pod Kircholmem w roku 1605 oraz sukces... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33