Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przekroczenie Rubikonu przez Juliusza Cezara - okoliczności, znaczenie. Kości zostały rzucone - wyjaśnienie

Ostatnio komentowane
No!I don't want that!
GiveMeTheBread • 2019-02-16 18:50:08
Gdyby nie prawa socjalne i ekonomiczne korporacje by robiły to co by chciały.
Posthumous Play • 2019-02-16 16:11:14
Not rozumiem... im anderstend
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
zapraszam na youtube kanał szkodziu
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
"...Oprócz tego wprowadził on instytucjonalne mechanizmy związane z prowadzeniem polity...
Pozdro z fartem • 2019-02-16 04:19:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W roku 52 p.n.e. dokonał się decydujący zwrot w relacjach na linii Pompejusz – Cezar, kiedy ten pierwszy został wybrany jednym konsulem. Tym samym triumwirat, zawiązany w roku 61 p.n.e., który w praktyce przestał istnieć wraz ze śmiercią trzeciego triumwira Krassusa, został definitywnie zerwany.

Jedynym zadaniem Pompejusza w zaistniałej sytuacji, w celu zdobycia pełnej niezagrożonej niczym władzy, było zniszczenie Juliusza Cezara. W tym celu jego pierwszym krokiem wymierzonym przeciwko dawnemu sprzymierzeńcowi było przeprowadzenie ustawy, która m. in. nakazywała osobiste ubieganie się o urząd konsula. Cezar zamierzał ubiegać się o konsulat na kolejny rok (48 p.n.e.) przy jednoczesnym zachowaniu prowincji oraz wojsk, co gwarantowała mu ustawa, uchylona jednak na zgromadzeniu ludowym za sprawą Pompejusza.

Cezar wiedział, że w momencie końca jego kadencji jako konsula stanie się zwykłym obywatelem. Dodatkowo miał zrzec się swoich prowincji oraz zwierzchnictwa nad armią co de facto pozostawiało by go bez obrony przed wrogami. Ponadto senat zignorował veto wobec wrogiej mu ustawie.

Cezar w takiej sytuacji wyruszył bezpośrednio na Rzym, na czele niewielkich sił przekroczył graniczną rzeczkę

Polecamy również:

  • Bitwa pod Farsalos - przyczyny, przebieg bitwy, skutki

    Ciężka sytuacja wewnętrzna oraz zewnętrzna imperium rzymskiego, doprowadziły do zawiązania się w roku 60 p.n.e. pierwszego triumwiratu. Trzech wielkich wodzów i polityków rzymskich – Juliusz Cezar, Pompejusz Wieki oraz Krassus, miało zapewnić pokój w Republice. Jednak po śmierci tego... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =