Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie Wielkiego Księstwa Moskiewskiego - historia - strona 2

między poszczególnymi księstwami oraz organizowali liczne ekspedycje karne. Ponadto, ze względu na wysoki trybut jaki książęta musieli płacić Tatarom, narzucali wysokie daniny swoim poddanym.

Po uformowaniu się silnej organizacji państwowej, książęta moskiewscy skłaniali się do przeciwstawienia się zwierzchnictwu tatarskiemu. Pomimo podejmowanych prób w XIV w., nie udało się osiągnąć żadnego sukcesu w tej kwestii. Dopiero wielki książę moskiewski – Iwan III Srogi, osiągnął cel, który stawiało sobie wielu jego poprzedników. Po okresie podporządkowania sobie pozostałych księstw Rusi Zalewskiej, w roku 1478 zajął Nowogród Wielki.

Na obszarach Nowogrodu Wielkiego uformował się odrębny od innych ustrój polityczny. Pomimo, że najważniejsza była tam władza książęca, to w praktyce była kontrolowana przez inne instytucje. Rzeczywiste rządy sprawował tam wiec mieszkańców, stąd też nazywano to państwo – Republiką Nowogrodzką. Po podporządkowaniu Nowogrodu przez Iwana, jego system polityczny przestał istnieć.

W roku 1480 wielki książę moskiewski przestał płacić trybut Tatarom. W bitwie nad rzeką Ugrą udało się Iwanowi Srogiemu odeprzeć karny najazd. W skutek tego Wielkie Księstwo Moskiewskie zostało ostatecznie uwolnione od zależności tatarskiej.

Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, Moskwa urosłą do roli przywódcy w Kościele prawosławnym. Istotny dla całej sytuacji stał się również ślub Iwana III z bratanicą ostatniego cesarza bizantyjskiego oraz przejęcie przez wielkiego księcia elementów bizantyjskiego ceremoniału dworskiego. Duchowieństwo moskiewskie zaczęło wówczas głosić teorię trzeciego Rzymu, którym miała być Moskwa.

Zobacz również

 • Podbój Rusi przez Mongołów - historia

  Po śmierci Czyngis – chana, w roku 1227 Imperium Mongolskie zostało podzielone między jego potomków. Oprócz trzech synów wodza, w testamencie zostali również uwzględnieni jego wnukowie – Ordu i Batu. Do takiej sytuacji doszło ze względu na śmierć ich ojca, a najstarszego syna wielkiego chana – ...

  Więcej
 • Aleksander Newski i jego rola. Bitwa na Kulikowym Polu - opis, skutki

  Bitwa na Kulikowym Polu, która miała miejsce 8 września w roku 1380, stała się ostatecznym rozstrzygnięciem trwającej wojny między Dymitrem Dońskim a Mamajem. Pierwszy z nich był wielkim księciem moskiewskim w latach 1359 – 1389, któremu udało się w roku 1378 rozbić siły Złotej Ordy w bitwie nad Wożą. Drugi nato...

  Więcej
 • Jednoczenie ziem ruskich pod przewodnictwem Moskwy - etapy

  W pierwszej połowie XIII w. ziemie ruskie podporządkowali sobie Tatarzy. W ramach systemu wprowadzonego przez najeźdźców, utrzymała się władza oraz tytuł wielkoksiążęcy wśród książąt ruskich. Wśród licznych księstw dzielnicowych Rusi, z czasem wyłoniły się dwa główne ośrodki – Moskwa oraz Twer...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 4 =
nwm
2016-12-04 13:32:24
aale fajne
Ostatnio komentowane
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19