Narodowy socjalizm - nazizm

Narodowy socjalizm, nazywany również nazizmem czy hitleryzmem, to ideologia Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Jest uważany za niemiecki radykalny wariant faszyzmu oraz za jedną z odmian totalitaryzmu w XX-wiecznej Europie.

Ruch polityczny

Jego założenia zostały sformułowane jako protest przeciwko klęsce Niemiec w I wojnie światowej, przeciw ustaleniom wersalskim i kryzysowi lat powojennych, który przyniósł większe wpływy dla niemieckiej lewicy.

Nazizm początkowo (od 1919 roku) był ruchem politycznym kierowanym przez Adolfa Hitlera i NSDAP. Jego celem było obalenie Republiki Weimarskiej i ponowne ustanowienie Rzeszy.

Narodowy socjalizm zwracał się przeciw liberalizmowi, systemowi wielopartyjnemu i parlamentaryzmowi, demokracji, marksizmowi, komunizmowi i pacyfizmowi, które uznawał za wspierane przez Żydów. Występował również przeciwko chrześcijaństwu i Kościołom, próbując stworzyć własną „religię germańską”. Jednym z haseł nazistów był „antyindywidualizm” wymagający lojalności i posłuszeństwa ze strony narodu niemieckiego. Niemcy mieli stworzyć prawdziwą wspólnotę krwi, zdeterminowaną biologicznie i rasowo. Podstawą programu nazistów był nacjonalizm. To w imię nazizmu walczono o tzw. przestrzeń życiową i chwalono ideę wojny. Hitleryzm łączył ideę nacjonalizmu z elementami socjalizmu.

Ideologia państwowa

W latach 1933–45 nazizm był w Niemczech ideologią państwową oraz czynnikiem integrującym społeczeństwo wokół hitlerowskiej polityki. Stanowił uzasadnienie dla wywołania przez III Rzeszę II wojny światowej i był jednocześnie usprawiedliwieniem dla wielu hitlerowskich zbrodni. Niemiecka klęska w 1945 roku przyniosła tzw. denazyfikację, która jednak nie była w pełni konsekwentna. Ideały głoszone przez Hitlera są niestety nadal żywe w pewnych środowiskach. Odradzający się w Niemczech skrajnie nacjonalistyczny ruch, nawiązujący do nazizmu, jest nazywany neonazizmem.

Polecamy również:

  • NSDAP – definicja, program, założenia

    NSDAP, czyli Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, po polsku Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników, dążyła do zdobycia nieograniczonej władzy, wykorzystując niezadowolenie spowodowane skutkami wojny i powojennym kryzysem gospodarczym. W latach 1933–1945 sprawowała w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02