Największe islamskie organizacje terrorystyczne - ISIS, Al-Kaida, Hamas

Poniżej znajduje się zestawienie 7 islamskich organizacji terrorystycznych. Ich wspólnym mianownikiem była walka ze Stanami Zjednoczonymi i zachodnią ideologią i demokracją. Wszystkie prowadziły „dżihad“, czyli „świętą wojnę“ polegająca na przeprowadzaniu zamachów bombowych z udziałem zamachowców-samobójców.

Al-Kaida

Organizacja sunnicka utworzona w 1988 roku przez Abd Allaha Azzama, jako organizacja przeciwstawiająca się sowieckiej interwencji w Afganistanie. Przekształciła się w ugrupowanie zwalczające wpływy Izraela, USA i krajów Zachodu w państwach muzułmańskich. Działa jako zbiór różnych islamskich fundamentalistycznych organizacji o jednej wspólnej nazwie. Od 1991 roku działał jako organizacja terrorystyczna. Obejmowała kilkadziesiąt krajów i była zdolna przeprowadzać samobójcze zamach terrorystyczne natychmiast po wydaniu rozkazu. Jej kwatera główna znajdowała się w wielu krajach: Sudanie, Pakistanie, Afganistanie. Dążyła także do usunięcia wojsk amerykańskich z Arabii Saudyjskiej, w której znajdują się miejsca święte dla islamu. Od 1993 roku do 2015 roku przeprowadziła wiele zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych, Jemenie, Arabii Saudyjskiej, Mombasie, Indonezji, Hiszpanii. Wielkiej Brytanii, Egipcie, Jordanii, Algierii, Francji. Al-Kaida jest odpowiedzialna za zamach na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 roku, zamachy bombowe w Madrycie 11 marca 2004 roku, zamachy w metrze w Londynie 7 lipca 2005 roku, zamach na Benazir Bhutto 27 grudnia 2007 roku i wiele innych, w których zginęły setki tysięcy ludzi w różnych częściach świata. W czasach ataku na WTC organizacja kierował Usama ibn-Ladin (Osama bin-Laden), który został zabity w tajnej operacji wywiadu amerykańskiego i komandosów z Navy-SEAL’s dnia 2 maja 2011 roku w Abbottabadzie.

Boko Haram

Organizacja założona w Nigerii. Domagała się wprowadzenia szariatu we wszystkich stanach Nigerii, zakazana zachodniego modelu szkolnictwa i „nawracania“ na islam. Sekta odpowiedzialna jest za ataki bombowe dokonywane na chrześcijanach min. w Nigerii, Kamerunie, Czadzie. Przeprowadziła zamach w Abudży 1 maja 2014 roku, masakrę w Gwozie 2 czerwca 2014 roku, masakrę w Baga w 2013 i 2015 roku.

Hamas

Powstała z organizacji Braci Muzułmańskich, która działała już od 1935 sprzeciwiając się planom utworzenia Izraela w Palestynie. Jej założycielem był szejk Ahmad Jasin. Angażował się w przeprowadzenie zamachów terrorystycznych wymierzonych w ludność cywilną Izraela i obiekty militarne znajdujące się na jego terenie. W wyborach parlamentarnych z 2006 roku Hamas zdobył większość parlamentarną i stał się faktycznym przywódcą Strefy Gazy. Hamas jest odpowiedzialny za zamach na Noama Cohena, funkcjonariusza izraelskiej bezpieki w 1994 roku, wysadzenie autobusu w Afuli w 1994 roku, atak bombowy na targ w Jerozolimie w 1997 roku, zamachy bombowe w restauracjach, kawiarniach, centra handlowe na terenie Izraela.

Egipski Dżihad

Utworzony z końcem lat 70-tych, jako organizacja starająca się obalić rząd w Egipcie. Jest złożona z luźno powiązanych ze soba grup. Ugrupowanie organizuje ataki terrorystyczne na obiekty egipskie i amerykańskie. Ma swoje odgałęzienia w wielu krajach arabskich oraz europejskich.

Palestyński egipski dżihad

Utworzony w 1979 roku w Kairze przez trzech studentów, jako odnoga Egipskiego dżihadu. Wzywał do walki z Izraelem, jest odpowiedzialny za ataki bombowe wymierzone w osoby cywilne i w wojskowych. Stosowali porwania, zamachy bombowe, ataki z wykorzystaniem granatów ręcznych, wykorzystywali także samochody-pułapki. Zamachy często przeprowadzali zamachowcy-samobójcy. Ściśle współpracuje z Hamasem od 1994 roku. Ich celem jest niepodległa Palestyna.

Państwo Islamskie

Organizacja terrorystyczna i samozwańczy kalifat ogłoszony w 2014 roku na obszarze Syrii i Iraku. Jest quasi-państwem prowadzącym dżihad. Jest spadkobiercą ekstremistów sunnickich, którzy działali w Iraku w czasie okupacji Iraku przez USA, po obaleniu Saddama Husejna. ISIS jest oparte na prawie szariatu. Szacuje się, ze w 2014 roku skupiało 80 tysięcy bojowników. Skupia w swych szeregach wielu bojowników, którzy na co dzień mieszkają w krajach Europy Zachodniej, USA czy Australii. 8 sierpnia 2014 roku Stany Zjednoczone podjęły ofensywę lotniczą skierowana przeciw ISIS, która była efektem masakry ludności cywilnej. W grudniu 2011 Państwo Islamskie przeprowadziło nową falę zamachów skierowanych przeciw irackim szyitów, co doprowadziło Irak na skraj wojny domowej. IS odpowiada za tortury, gwałty, ataki bombowe, zabójstwa na terenie Iraku (tzw. sunnicki trójkąt śmierci). W szeregi Państwa Islamskiego wstępuje wielu Europejczyków. ISIS oprócz mordowania ludności cywilnej w Syrii i Iraku, odpowiada za wiele zamachów przeprowadzonych w Europie. Były to min. zamach w Berlinie w 2016 roku, zamach w Brukseli w 2016 roku, zamach w Manchesterze w 2017 roku, zamach w Londynie w 2017 roku. W marcu 2019 roku padła ostatnia kryjówka ISIS na terenie Syrii a siły koalicji odbiły wszystkie tereny kalifatu. Problemem jednak wciąż są tzw. „uśpieni terroryści“.

Zamaskowany Batalion

Odnoga Al-Kaidy, sformowana pod koniec 2012 roku. Brał udział w wojnie domowej w Mali, przeprowadził atak na pole gazowe w Ajn Amnas, kiedy sterroryzowali 790 pracowników kompleksu. ostatecznie śmierć poniosło 39 cywili. Przeprowadzili także szereg zamachów w Nigrze.

Oprócz tych siedmiu jest wiele innych islamskich fundamentalistycznych organizacji jak:

- Al-Murabitun

- Dżama’a Islamijja

- Fatah al-Islam

- Abu-Sajjafa

- Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro

- Islanski Dżihad

- Islamski Front Wyzwolenia Moro

- Laszkar-e-Dżangwi

- Unia Trybunałów Islamskich

- Zbrojna Grupa Islamska

Największe islamskie organizacje terrorystyczne - ISIS, Al-Kaida, Hamas

Kolorem szarym oznaczono obszar kontrolowany przez ISIS w listopadzie 2017 roku

Największe islamskie organizacje terrorystyczne - ISIS, Al-Kaida, Hamas

Flaga Al-Kaidy

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19