Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa pod Łuckiem (1916) - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na przełomie roku 1915 i 1916 przedstawiciele armii państw Ententy ustalili nowy plan wspólnego działania w celu pokonania Państw Centralnych. Zakładał on, że w przeciwieństwie do lat poprzednich działania wojskowe Sprzymierzonych powinny być jak najbardziej skoordynowane. W celu pokonania Państw Centralnych armie Ententy miały przeprowadzić jednoczesne uderzenie na wielu frontach, co miało uniemożliwić Niemcom i Austro – Węgrom przerzucanie swoich rezerw na zagrożone odcinki frontu. Na froncie zachodnim strategia ta nie została do końca zrealizowana, z powodu niespodziewanej niemieckiej ofensywy pod Verdun, która wyprzedziła uderzenie francuskie i zaangażowała obie armie na okres całego roku. Również ofensywa włoska spotkała się z podobnymi problemami, gdy na pozycje włoskie spadło wyprzedzające uderzenie austro – węgierskie.

Inaczej sytuacja przedstawiała się na froncie rosyjskim, gdzie najwyżsi dowódcy ustalili, że korzystniejsze będzie wymierzenie głównego ciosu przeciwko armii Austro – Węgier. Celem ataku miało być odzyskanie Lwowa i Kowna. Dowództwo nad całą operacją powierzono zdolnemu generałowi, Aleksiejowi Brusiłowowi, stąd też cała operacja jest często nazywana „ofensywą B

Polecamy również:

  • Bitwa pod Tannenbergiem - przyczyny, przebieg, skutki - Historia

    Rozpoczynając kampanię wojenną przeciwko Francji w roku 1914, niemieccy sztabowcy zakładali, że mają około 6 tygodni czasu na pokonanie swojego zachodniego sąsiada. Tyle bowiem czasu miała zająć mobilizacja ogromnej, ale mało ruchliwej armii rosyjskiej. Wszystkie plany wojenne Niemiec opierały się więc na... Więcej »

  • Bitwa pod Łodzią (1914) - przyczyny, przebieg, skutki

    Wielkie zwycięstwo sił niemieckich w bitwie pod Tannenbergiem (17.09 – 30.09.1914) pozwoliły Niemcom na odparcie rosyjskiej inwazji na Prusy Wschodnie. Nie znaczy to jednak, że sytuacja Państw Centralnych wyglądała na wschodzie dobrze. Wręcz przeciwnie, wojska austro – węgierskie, po ciężkich walkach... Więcej »

  • Bitwa pod Gorlicami - przyczyny, przebieg, skutki, znaczenie

    Wbrew oczekiwaniom niemieckich generałów wojna na Zachodzie nie zakończyła się szybkim zwycięstwem i pokonaniem Francji w przeciągu kilku tygodni. Fiasko planu Schlieffena oznaczało, że Państwa Centralne musiały się nastawić na prowadzenie długiej wojny na dwa fronty. W tych zmienionych warunkach... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 2 =
Komentarze
strefa72 • 2019-04-30 17:35:48
No niekoniecznie. Wg monografii Stanisława Czerepa o bitwie pod Łuckiem i działaniach znanych jako ofensywa Brusiłowa atak siłami Frontu Południowo-Zachodniego miał być atakiem pomocniczym i wiążącym siły Państw Centralnych. Główne natarcie miało być skierowane przeciwko armii niemieckiej - zgodnie z ustaleniami na konferencji w Chantilly. Niestety ani Stawka (Naczelne Dowództwo, które pod nominalnym dowództwem cara - dyletanta przekształciło się w klub dyskusyjny) ani dowództwo Frontu Południowo Zachodniego nie było zdolne do podjęcia jakichkolwiek akcji zaczepnych. Najpierw była ona odkładana, a potem zdecydowano się wobec sukcesów na południu do zasilania posiłkami Frontu Południowo-Zachodniego. Zamiast wykorzystać powodzenie i uderzyć na całym froncie bitwa przerodziła się w bitwę na wyczerpanie, dała czas i Austro-Węgrom i Niemcom na przerzucenie posiłków na zagrożony odcinek. Bitwa ta miała trzy podstawowe skutki: 1. Austro-Węgry przestały się liczyć jako równorzędny sojusznik i stały się praktycznie wasalem i zakładnikiem Niemiec; 2. Sukces Rosjan zachęcił Rumunów do przystąpienia do wojny po stronie Ententy (co przysporzyło Entencie a w szczególności Rosji więcej szkody niż pożytku); 3. Wobec bezcelowych strat - zarówno wśród żołnierzy, ale głównie kadry oficerskiej do końca roku praktycznie nastąpił rozkład armii rosyjskiej, co stało się jedną z przyczyn sukcesu Rewolucji lutowej, a potem październikowej.