Przez transport przesyłowy rozumiemy głównie transport rurociągowy substancji płynnych i gazowych (przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego) oraz przesył energii elektrycznej. W sytuacji, gdy istnieje sieć przesyłowa (jej budowa jest droga) przesył jest tani i w sytuacji bezawaryjnego działania sieci bezpieczna dla środowiska.
W 2011 roku było w Polsce 2 444 km rurociągów do przesyłu ropy naftowej i produktów naftowych (ropociągów). Od roku 2000 roku jej długość wzrosła o ponad 150 km.
Dobrze rozbudowana jest sieć gazociągów - liczy ona około 15 tys. km długości. Łączy wszystkie większe ośrodki przemysłowe i miejskie. Na Śląsku Opolskim istnieje ponadto sieć gazociągów gazu koksowniczego.
Najważniejsze rurociągi w Polsce to:
- tranzytowy ropociąg Przyjaźń przecinający Polskę (płynie nim ropa rosyjska do rafinerii w Niemczech, część ropy płynie odnogą do rafinerii koncernu paliwowego Orlen w Płocku), otwarto go w 1964 roku, ma początek w Altmiejewsku w rosyjskim Tatarstanie, skąd biegnie do Mozyrza na Białorusi, a dalej jego północna nitka przebiega przez Białoruś, Polskę do Niemiec (do Lipska) – cała sieć ma długość 8900 km;
- ropociąg łączący Gdańsk (naftoport) z Płockiem (rafineria płocka) - ropociąg pomorski (alternatywne źródło dostaw dla zakładów w Płocku);
- tranzytowy gazociąg Jamalski tłoczący gaz ziemny ze złóż rosyjskiego Gazpromu w północnej części Niziny Zachodniosyberyjskiej przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec (część gazu ziemnego z gazociągu zasila polską sieć gazowniczą), jego długość wynosi ponad 4 190 km (w Polsce 680 km), odcinek polsko-białoruski zbudowano w 1999 roku, przepustowość pierwszej nitki (na razie wybudowano tylko jedną) wynosi 32,3 mld m3 gazu ziemnego.
Uzupełnieniem sieci gazociągów są podziemne magazyny gazu wysokometanowego. Jest ich 6; największy znajduje się w Wierchowicach na Dolnym Śląsku w wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego naazotowanego – jego pojemność wynosi 1,2 mld m3.Mają one zapewnić bezpieczęstwo zaopatrzenia w gaz ziemny odbiorców w Polsce w sytuacji okresowego przerwania dostaw z Rosji. Jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa dostaw wskazuje się wybudowanie Gazociagu Północnego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, a omijajacego Polskę.
W roku 2012 transportem rurociągowym przesłano w Polsce prawie 53 mln ton surowców (ok. 3% masy towarów transportowanych przez wszystkie gałęzie transportu).
Sieć przesyłowa energii elektrycznej w Polsce składa się z:
- linii przesyłowych wysokiego napięcia, głównie 400 i 220 kV. Łączą one elektrownie z wielkimi stacjami transformatorowymi zlokalizowanymi w regionach największego poboru prądu elektrycznego
oraz z linii doprowadzających prąd do lokalnych stacji transformatorowych i do poszczególnych odbiorców.