Ruch Księżyca wokół Ziemi

Orbita Księżyca w ruchu obiegowym wokół ziemi jest orbitą eliptyczną. Średnia odległość między tymi ciałami wynosi 384,4 tys. km i zmienia się od 363,3 tys. km (perygeum) do 405,5 tys. km (apogeum). Okres obiegu wynosi około 27 dni 7 godzin i 43 minuty. Jest to tzw. miesiąc syderyczny (gwiazdowy), czyli okres pomiędzy 2 kolejnymi przejściami Księżyca na tle tych samych odległych gwiazd.

Poza miesiącem gwiazdowym wyróżniamy też miesiąc synodyczny, czy okres pomiędzy 2 kolejnymi nowiami Księżyca. Trwa on 29 dni 12 godzin i 44 minuty. Jest dłuższy od miesiąca gwiazdowego, w czasie pełnego obiegu Ziemi przez Księżyc Ziemia przesuwa się bowiem po swojej orbicie. Powoduje to zmianę układu Ziemi, Księżyca i Słońca względem siebie, a to właśnie ten układ jest odpowiedzialny za to, którą fazę Księżyca (w tym przypadku nów) obserwujemy. Aby Księżyc wrócił do swojego wyjściowego położenia względem Słońca po obiegu wokół ziemi potrzebne są właśnie te 2 dodatkowe dni.

Księżyc obraca się też wokół swojej osi. Obrót ten jest synchroniczny z obiegiem wokół Ziemi. „Dzień” księżycowy trwa więc tyle samo co „rok” księżycowy, a z ziemi widoczna jest tylko jedna strona Księżyca. Płaszczyzna orbity księżycowej jest zbliżona do płaszczyzny ekliptyki (odchyla się od niej tylko o 5,1°), nie zaś do płaszczyzny równika ziemskiego. Punkty przecięcia orbity Księżyca z płaszczyzną ekliptyki noszą nazwę węzłów orbity.

Na skutek ruchu obrotowego Ziemi obserwujemy na sferze niebieskiej wschody i zachody Księżyca oraz jego kulminację, czyli górowanie nad horyzontem, podobnie jak w przypadku Słońca i innych ciał niebieskich. Własny ruch Księżyca wokół Ziemi powoduje jednak, że tory ruchu Księżyca na sferze niebieskiej są bardziej skomplikowane niż tory Słońca i innych gwiazd.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Pochodzenie i ewolucja Księżyca

  Wśród teorii tłumaczących pochodzenie ziemskiego Księżyca współcześnie największe uznanie uzyskała teoria wielkiego zderzenia. Zgodnie z tą teorią w początkach istnienia pierwotnej Ziemi (4,53 mld lat temu) uderzyło w nią ciało niebieskie wielkości Marsa, któremu nadano nazwę Thea. Więcej »

 • Fazy Księżyca

  Księżyc podobnie jak Ziemia nie jest źródłem promieniowania w zakresie długości fali widzialnej przez człowieka. Światło, które dociera do nas od jego tarczy jest więc odbitym światłem słonecznym. Słońce oświetla tylko połowę powierzchni Księżyca. To jaką część tarczy słonecznej obserwujemy z... Więcej »

 • Zaćmienia Księżyca i zaćmienie Słońca - definicja, przyczyny

  W sytuacji, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawione są wzdłuż 1 linii występują zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca. Ma to miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się w węzłach swojej okołoziemskiej orbity, tzn. przecina się ona z płaszczyzną ekliptyki. Więcej »

 • Wpływ Księżyca na Ziemię

  Najbardziej znanym następstwem wpływu grawitacji Księżyca na Ziemię jest występowania pływów morskich. Pływy to rytmiczne pionowe ruchy wody. Podniesienie się poziomu morza nosi nazwę przypływu morza i przypomina wybrzuszenie wód wszechoceanu. Obserwujemy je zarówno po stronie Ziemi leżącej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23