Fazy Księżyca

Księżyc podobnie jak Ziemia nie jest źródłem promieniowania w zakresie długości fali widzialnej przez człowieka. Światło, które dociera do nas od jego tarczy jest więc odbitym światłem słonecznym. Słońce oświetla tylko połowę powierzchni Księżyca. To jaką część tarczy słonecznej obserwujemy z powierzchni Ziemi tzn., w jakiej fazie znajduje się Księżyc zależy od wzajemnego położenia Słońca, Ziemi i Księżyca.

W nowiu Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem patrząc z powierzchni Ziemi. W takim położeniu cała strona Księżyca widoczna z Ziemi jest w cieniu i Księżyc nie jest widoczny gołym okiem. Wschód i zachód księżyca są wtedy synchroniczne ze wschodem i zachodem Słońca.

 

 Fazy Księżyca
 1 - nów; 3 - pierwsza kwadra; 5 - pełnia; źródło: wikimedia.org

 

W pierwszej kwadrze (z łacińskiego - ćwiartka) widzimy tylko połowę tarczy słonecznej o kształcie litery D. Odcinek łączący Księżyc i Ziemię oraz odcinek łączący Słońce i Ziemię tworzą wtedy ze sobą kąt prosty. Księżyc wschodzi w południe słoneczne i zachodzi o północy.

W trakcie pełni oświetlona jest cała tarcza Księżyca. Z perspektywy obserwatora znajdującego się na powierzchni Ziemi Księżyc znajduje się wtedy po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Księżyc wchodzi wtedy około zachodu Słońca, zachodzi około wschodu Słońca a góruje o północy.

W ostatniej kwadrze widzimy połowę tarczy słonecznej o kształcie zamkniętej litery C. Odcinek łączący Księżyc i Ziemię oraz odcinek łączący Słońce i Ziemię tworzą wtedy ze sobą kąt prosty, podobnie jak w pierwszej kwadrze. Księżyc znajduje się jednak wtedy po przeciwnej stronie linii łączącej Słońce i Ziemię. Księżyc wschodzi o północy i zachodzi w południe słoneczne.

Pomiędzy nowiem i pełnią Księżyca przyrasta, pomiędzy pełnią i nowiem – ubywa. Pomiędzy nowiem a pierwszą kwadrą oraz pomiędzy ostatnią kwadrą a nowiem ma kształt rogalika. Pomiędzy pierwszą i ostatnia kwadrą (poza pełnią i okresem kilku dnie przed i po niej) jego widoczna z Ziemi tarcza ma kształt owalny.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Pochodzenie i ewolucja Księżyca

  Wśród teorii tłumaczących pochodzenie ziemskiego Księżyca współcześnie największe uznanie uzyskała teoria wielkiego zderzenia. Zgodnie z tą teorią w początkach istnienia pierwotnej Ziemi (4,53 mld lat temu) uderzyło w nią ciało niebieskie wielkości Marsa, któremu nadano nazwę Thea. Więcej »

 • Ruch Księżyca wokół Ziemi

  Orbita Księżyca w ruchu obiegowym wokół ziemi jest orbitą eliptyczną. Średnia odległość między tymi ciałami wynosi 384,4 tys. km i zmienia się od 363,3 tys. km (perygeum) do 405,5 tys. km (apogeum). Okres obiegu wynosi około 27 dni 7 godzin i 43 minuty. Jest to tzw. miesiąc syderyczny (gwiazdowy), czyli... Więcej »

 • Zaćmienia Księżyca i zaćmienie Słońca - definicja, przyczyny

  W sytuacji, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawione są wzdłuż 1 linii występują zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca. Ma to miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się w węzłach swojej okołoziemskiej orbity, tzn. przecina się ona z płaszczyzną ekliptyki. Więcej »

 • Wpływ Księżyca na Ziemię

  Najbardziej znanym następstwem wpływu grawitacji Księżyca na Ziemię jest występowania pływów morskich. Pływy to rytmiczne pionowe ruchy wody. Podniesienie się poziomu morza nosi nazwę przypływu morza i przypomina wybrzuszenie wód wszechoceanu. Obserwujemy je zarówno po stronie Ziemi leżącej... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 5 =
Admirał
2020-02-28 20:46:44
Jest jeszcze wrastający sierp fazyksiezyca24.pl/#wrastajacy-sierp
oliv.ve
2017-09-15 20:18:07
w końcu co mądrego x3
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24