Pochodzenie i ewolucja Księżyca

Wśród teorii tłumaczących pochodzenie ziemskiego Księżyca współcześnie największe uznanie uzyskała teoria wielkiego zderzenia. Zgodnie z tą teorią w początkach istnienia pierwotnej Ziemi (4,53 mld lat temu) uderzyło w nią ciało niebieskie wielkości Marsa, któremu nadano nazwę Thea. Ciało to obiegało Słońce po orbicie zbliżonej do orbity ziemskiej. Po osiągnięciu wystarczająco dużych rozmiarów jego położenie na orbicie przestało być stabilne i ciało to uderzyło w Ziemię pod kątem (nie centralnie). Większość masy Thei i część płaszcza ziemskiego został wyrzucona w przestrzeń. Niewielka część utworzyła dzisiejszy Księżyc. Uważa się, że zderzenie tych dwóch ciał odpowiada za duże odchylenie płaszczyzny równikowej Ziemi od płaszczyzny orbity ziemskiej (23°27’). 

Dowodami potwierdzającymi tę teorię jest przede wszystkim identyczny skład stabilnych izotopów w skałach ziemskich i księżycowych, przywiezionych na Ziemię przez ekspedycje księżycowe. Ponadto niektóre skały księżycowe wskazują na istnienie w początkowym etapie rozwoju Księżyca oceanu magmy, który mógłby powstać po stopieniu skał przez olbrzymia energię zderzenia.

Pierwotny ocean magmy skrystalizował tworząc grubą bazaltową skorupę. W późniejszym czasie powierzchnia Księżyca przekształcana była przez wulkanizm i uderzenia asteroidów i komet.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Ruch Księżyca wokół Ziemi

  Orbita Księżyca w ruchu obiegowym wokół ziemi jest orbitą eliptyczną. Średnia odległość między tymi ciałami wynosi 384,4 tys. km i zmienia się od 363,3 tys. km (perygeum) do 405,5 tys. km (apogeum). Okres obiegu wynosi około 27 dni 7 godzin i 43 minuty. Jest to tzw. miesiąc syderyczny (gwiazdowy), czyli... Więcej »

 • Fazy Księżyca

  Księżyc podobnie jak Ziemia nie jest źródłem promieniowania w zakresie długości fali widzialnej przez człowieka. Światło, które dociera do nas od jego tarczy jest więc odbitym światłem słonecznym. Słońce oświetla tylko połowę powierzchni Księżyca. To jaką część tarczy słonecznej obserwujemy z... Więcej »

 • Zaćmienia Księżyca i zaćmienie Słońca - definicja, przyczyny

  W sytuacji, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawione są wzdłuż 1 linii występują zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca. Ma to miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się w węzłach swojej okołoziemskiej orbity, tzn. przecina się ona z płaszczyzną ekliptyki. Więcej »

 • Wpływ Księżyca na Ziemię

  Najbardziej znanym następstwem wpływu grawitacji Księżyca na Ziemię jest występowania pływów morskich. Pływy to rytmiczne pionowe ruchy wody. Podniesienie się poziomu morza nosi nazwę przypływu morza i przypomina wybrzuszenie wód wszechoceanu. Obserwujemy je zarówno po stronie Ziemi leżącej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43