Australia położona jest na półkuli wschodniej i na półkuli południowej i otoczona wodami Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego.
Najdalej na północ wysunięty punkt kontynentu to Przylądek Jork na Półwyspie Jork w stanie Queensland - 10°43′ szerokości geograficznej południowej (jeśli uwzględnić przybrzeżne wyspy, wówczas najdalej na północ wysunięty jest północny kraniec Wyspy Banksa - 9°55′ szerokości geograficznej południowej).
Najdalej na południe wysunięty jest Przylądek Południowo-Wschodni w stanie Victoria - 39°08′ szerokości geograficznej południowej (jeśli uwzględnić przybrzeżne wyspy, wówczas najdalej na południe wysunięty jest Przylądek Południowo-Wschodni na Tasmanii - 43°39′ szerokości geograficznej południowej).
Najdalej na zachód wysuniętym punktem Australii jest (przylądek) Step Point w
Australii Zachodniej - 113°09′ długości geograficznej wschodniej.
Najdalej na wschód wysunięty jest w Australii Przylądek Byrona w Nowej Południowej Walii - 153°42′ długości geograficznej wschodniej.
Rozciągłość południkowa Australii wynosi około 3200 km, a równoleżnikowa około 4100 km.
Wyspy Oceanii położone są zarówno na półkuli północnej, jak i na półkuli południowej. Ponadto niektóre wyspy leżą na półkuli wschodniej, a inne na półkuli zachodniej (przez Oceanię przebiega południk 180°).
Za północny kraniec Oceanii uchodzi najdalej na północny zachód wysunięta część archipelagu Hawajów (USA), atol Kure - 28°25′ szerokości geograficznej północnej.
Południowym krańcem Oceanii są nowozelandzkie Wyspy Campbella - 52°32′ szerokości geograficznej południowej.
Za zachodni kraniec Oceanii przyjmuje się Salawati, indonezyjska wysepkę u zachodnich brzegów Nowej Gwinei – 130°50′ długości geograficznej wschodniej.
Za wschodni kraniec Oceanii uważana jest Sala y Gomez, chilijska wysepka położona na wschód od Wyspy Wielkanocnej – 105°22’ długości geograficznej zachodniej.