stolica Tirana – 400 tys. mieszkańców w 2008 roku),
- Czarnogóra (ponad 13,8 tys. km2 i 633 tys. mieszkańców, stolica Podgorica – 174 tys. mieszkańców w 2007 roku),
- Republika Kosowa (prawie 11 tys. km2 i ponad 1,8 mln mieszkańców, stolica Prisztina – ponad 201 tys. mieszkańców, deklaracja niepodległości z 2008 uznana została za nielegalną m.in. przez Serbię i Rosję, deklaracji tej nie uznała też serbska ludność Kosowa północnego, która chce przyłączyć się do Serbii).
Poza Kosowem (166 osób.km2) gęstość zaludnienia w państwach bałkańskich jest mniejsza niż w Polsce (najmniejsza w Czarnogórze – 45 osób/km2).
O napiętych stosunkach pomiędzy państwami oraz wewnątrz państw bałkańskich decydowało i dalej decyduje duże zróżnicowanie etniczne i (przede wszystkim) religijne. Wynikało ono z historii półwyspu – dominacji Bizancjum aż do końca XII wieku (na północy i zachodzie półwyspu zaznaczał się wpływ państw Europy Zachodniej – Cesarstwa Karolingów, Królestwa Węgier, Wenecji, cesarstwa Habsburgów), ekspansji Słowian w VI i VII wieku na północne Bałkany oraz podboju Bałkanów przez muzułmańskie Imperium Osmańskie. W wieku XIX i na początku wieku XX o wpływy w regionie tym rywalizowały