Badania obszarów okołobiegunowych, Arktyki i Antarktydy - strona 8

tego obszaru. Była ona bowiem od tysięcy lat zasiedlona przez kultury łowców i koczowniczych hodowców reniferów.

Można – co najwyżej – prześledzić historię poznawania tego obszaru przez Europejczyków.
Pierwszymi, którzy zaczęli penetrować północne szlaki byli Normanowie/Wikingowie. Grupa Normanów z Islandii pod wodzą Eryka Rudego zasiedliła po 892 roku południowo-zachodnie wybrzeża Grenlandii (normańskie osadnictwo utrzymało się tam do XV w.). Inne grupy Normanów eksplorowały przynajmniej od IX w. północno-wschodnie krańce Europy – wybrzeża Płw. Kolskiego, Morza Białego i dorzecze Dwiny Północnej (tzw. Bjarmaland).

Następny etap poznania Arktyki wiązał się z poszukiwaniem północnej drogi do Chin i Indii – tzw. Przejścia Północno-Wschodniego (wokół Eurazji) i Przejścia Północno-Zachodniego (wokół Ameryki) w XVI-XVIII wieku. W związku z zamarzaniem tych akwenów przedsięwzięcia te w owym czasie nie powiodły się. Wyprawy te służyły też poszukiwaniom łowisk morsów i wielorybów.

W początkach eksploracji Przejścia Północno-Wschodniego najważniejsze były holenderskie wyprawy dowodzone przez Willema Barentsa (1594-97). Dwukrotnie dotarł on do archipelagu Nowej Ziemi, gdzie za drugim razem zmuszony

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktydy

    Antarktyka to obszar wokół Bieguna Południowego, obejmujący kontynent Antarktydy wraz z okrywającym go lądolodem oraz otaczającymi go wyspami i wodami (czasami określanymi jako Ocean Południowy). Do Antarktyki zaliczamy między innymi następujące wyspy i archipelagi wysp: Szetlandy Południowe, Orkady... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55