Hartowanie należy do jednego z rodzajów obróbki cieplnej zwykłej. Polega na nagrzaniu materiału do temperatury powyżej przemiany austenitycznej, wytrzymaniu w tej temperaturze aż do zmian w strukturze wewnętrznej materiału i następnie odpowiednim szybkim schładzaniu. Celem hartowania jest wzrost własności wytrzymałościowych (głównie twardości i wytrzymałości). Powoduje to jednak wzrost kruchości oraz spadek plastyczności i wydłużenia. Najczęściej stosowane dla stopów metali (stali) w połączeniu z odpuszczanie w celu uzyskania najkorzystniejszej kombinacji właściwości wytrzymałościowych oraz plastycznych.
Hartowanie
Polecamy również:
-
Transport ciepła
Ciepło należy rozumieć jako proces przekazywania energii pomiędzy ciałami różniącymi się temperaturą. Więcej »
-
Kinetyczna teoria gazów
Kinetyczna teoria gazów jest działem fizyki, który opisuje procesy zachodzące w gazach, w oparciu o założenie, że są one zbudowane z bardzo dużej liczby bardzo małych cząsteczek lub atomów, które znajdują się w ciągłym chaotycznym ruchu. Więcej »
-
Dyfuzja
Dyfuzja jest to proces polegający na samorzutnym rozprzestrzenianiu oraz przenikaniu się cząsteczek i atomów różnych substancji w każdym ośrodku (w temperaturze T > 0 K), przy czym najszybciej zachodzi w gazach. Więcej »
-
Zero bezwzględne
Zero bezwzględne jest to punkt równy 0 w termodynamicznej skali temperatury. Więcej »
-
Ruchy Browna
Ruchy Browna są jednym z najbardziej znanych przykładów dyfuzji. Więcej »