Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Obwód szeregowy RLC

Ostatnio komentowane
lolxd
lala • 2019-11-15 15:29:35
xD
grushacz • 2019-11-14 18:25:57
JA.WŁAŚNIE.POPEŁNIŁAM. GRZECH.I.OPRAZIŁAM.PANA.BOGA.EWCIA
EWCIA • 2019-11-14 18:00:08
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obwód RLC zbudowany jest z trzech elementów połączonych szeregowo. Są to: opornik o oporze R, cewka o indukcyjności L i kondensator o pojemności C. Wszystkie elementy obwodu podłączone są do źródła, którego siła elektromotoryczna zmienia się w sposób sinusoidalny:

 \epsilon = \epsilon _{0} sin \omega t

gdzie: ε0 – amplituda siły elektromotorycznej, ω – częstość kołowa, t – czas.

Ponieważ siła elektromotoryczna zmienia się jak funkcja sinus, to natężenie prądu płynącego przez każdy z elementów obwodu musi zmieniać się dokładnie tak samo, więc:

I = I _{0} sin( \omega t - \phi )
 
gdzie: I0 – amplituda natężenia prądu, φ – przesunięcie fazowe.

Amplitudę początkową natężenia prądu wymuszonego w obwodzie można obliczyć stosując prawo Ohma:

I _{0} = \frac{ \epsilon _{0} }{Z}

gdzie: Z – całkowity opór prądu przemiennego, tzw. zawada lub impedancja.

Amplituda siły elektromotorycznej jest wektorową sumą napięć na poszczególnych elementach obwodu (UR, UL, UC). Aby ją znaleźć najłatwiej jest się podłużyć wykresami wektorowymi napięć.
Przeciwne wartości napięć na cewce (UL) i kondensatorze (UC), są wynikiem przesunięcia fazowego związanego z siłą elektromotoryczną samoindukcji (przesunięcie o +90°) oraz ze sposobem ładowania kondensatora (przesunięcie o -90°).

Jak wynika z twierdzenia Pitagorasa:
 
 \epsilon _{0} = \sqrt{U _{R} ^{2} +(U _{L}-U _{C}) ^{2}  }

Ponieważ

Polecamy również:

 • Prąd przemienny - właściwości

  Cykliczność zmian natężenia prądu przemiennego ma w zastosowaniach praktycznych duże znaczenie, gdyż umożliwia przy pomocy transformatora zmiany jego napięcia przy niewielkich stratach mocy. Więcej »

 • Natężenie i napięcie skuteczne

  Natężenie skuteczne (Isk) prądu przemiennego, to takie natężenie przy którym prąd stały wykona pracę (lub wydzieli ciepło) równą co do wartości pracy wykonanej przez dany prąd zmienny podczas jednego pełnego okresu zmian. Więcej »

 • Praca i moc prądu zmiennego

  Moc prądu elektrycznego jest równa iloczynowi napięcia i natężenia. W przypadku prądu zmiennego jego chwilowa moc jest iloczynem wartości chwilowych ww. wielkości, więc: Więcej »

 • Rezonans elektryczny

  Rezonans elektryczny jest zjawiskiem polegającym na wzroście natężenia prądu elektrycznego, płynącego przez drgający obwód RLC, w miarę zbliżania się częstości wymuszającej siłę elektromotoryczną do częstości własnej obwodu. Więcej »

 • Transformator

  Transformator służy do zmian napięcia (więc i natężenia) prądu zmiennego. Zbudowany jest on z rdzenia ferromagnetycznego, na który nawinięte są dwa uzwojenia, różniące się liczbą zwojów. Więcej »

Komentarze (1)
2 + 3 =
Komentarze
XD • 2019-09-20 06:19:38
Elo mordo