Transformator służy do zmian napięcia (więc i natężenia) prądu zmiennego. Zbudowany jest on z rdzenia ferromagnetycznego, na który nawinięte są dwa uzwojenia, różniące się liczbą zwojów.
Źródło: Monika Pilch
Na rysunku przedstawiono schemat budowy transformatora. W przypadku, gdy służy on do obniżania napięcia, to uzwojenie o większej liczbie zwojów (n1) nazywane jest uzwojeniem pierwotnym. Drugie uzwojenie to uzwojenie wtórne, którego liczba zwojów jest równa n2. Prąd zmienny, który płynie przez uzwojenie pierwotne, wytwarza w całym rdzeniu zmienny w czasie strumień pola magnetycznego, który indukuje w uzwojeniu wtórnym siłę elektromotoryczną. Siła elektromotoryczna jest proporcjonalna do liczby zwojów, dlatego napięcie na uzwojeniu wtórnym (U2) będzie niższe od napięcia na uzwojeniu pierwotnym (U1)
\( \frac{U _{1} }{U _{2} } = \frac{n _{1} }{n _{2} } \)
Zakładając, że straty mocy na transformatorze są zaniedbywanie małe, można napisać, że:
\(P _{1} \approx P _{2}\)
gdzie :P1 - moc dostarczona do uzwojenia pierwotnego, P2- moc na uzwojeniu wtórnym
\(U _{1}I _{1}=U _{2}I _{2}\)
\( \frac{I _{1} }{I _{2} } = \frac{U _{2} }{U _{1} } = \frac{n _{2} }{n _{1} } \)
Widać, że obniżenie napięcia w uzwojeniu wtórnym musi powodować proporcjonalny wzrost natężenia prądu. Z tego powodu główne zastosowanie transformatorów związane jest przesyłaniem energii elektrycznej na duże odległości. Straty energii są najmniejsze, gdy jest ona przesyłana przy małym natężeniu prądu, a więc przy dużym napięciu. Transformatory służą więc do obniżania napięcia do wartości, przy której mogą pracować urządzenia elektryczne np. w gospodarstwach domowych – jest to z reguły 230V.
W rzeczywistym transformatorze występują straty energii, które są efektem zmiany energii wewnętrznej elementów transformatora (ciepło Joule`a), pojawieniem się w rdzeniu prądów wirowych, czy wreszcie są to straty związane z samym procesem przemagnesowywania rdzenia.
Rzeczywiste transformatory działają z określoną sprawnością (η), która jest zdefiniowana jako stosunek mocy wydzielonej na uzwojeniu wtórnym (P2) do mocy dostarczonej do uzwojenia pierwotnego (P1):
\(\eta= \frac{P _{2} }{P _{1} } \)
Transformator – przykład zadania
Transformator obniża napięcie od 500V do 100V. Natężenie prądu w uzwojeniu pierwotnym wynosi 10A. Znajdź wartość natężenia prądu w uzwojeniu wtórnym jeżeli sprawność transformatora wynosi 0,9.
Dane: Szukane:
U1 = 500V I2 = ?
U2 = 100V
I1 = 10A
η = 0,9
Rozwiązanie zadania:
\(\eta= \frac{P _{2} }{P _{1} } \Rightarrow P _{2} =\eta P _{1}\)
\(U _{2}I _{2} =\eta U _{1} I _{1} \)
\(I _{2}= \frac{\eta U _{1}I _{1} }{U _{2} } = \frac{0,9 \cdot 500V \cdot 10A}{100V} =45A\)