Układ krwionośny odpowiada za transport tlenu, substancji odżywczych, produktów przemiany materii i cząsteczek aktywnych biologicznie (np. hormonów). U zwierząt można wyróżnić dwa główne rodzaje uorganizowania układu krwionośnego - w formie układu otwartego lub układu zamkniętego.
Otwarty układ krwionośny występuje u większości zwierząt tj. u szkarłupni, mięczaków (poza głowonogami) i stawonogów. W układzie otwartym krew miesza się z limfą, dlatego określana jest ona mianem hemolimfy. W układzie otwartym hemolimfa krąży częściowo po naczyniach krwionośnych a częściowo w jamie ciała. U stawonogów hemolimfa znajduje się w hemocelu, czyli wolnych przestrzeniach jamy ciała.
Układ krążenia wstężnicy
Zamknięty układ krwionośny jest uznawany za formę wyższą wobec układu otwartego. Cechuje się większym zorganizowaniem — krew przemieszcza się w nim wyłącznie w przeznaczonych do tego przeznaczonych tj. naczyniach krwionośnych. Nie ma również możliwości mieszania się z limfą. Zamknięty układ krwionośny występuje u wszystkich kręgowców oraz głowonogów, wstężnic, pierścienic i bezczaszkowców.