Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Choroby wirusowe zwierząt - nosówka, pryszczyca

Ostatnio komentowane
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
aha ok nie o to mi chodziło w wyszukiwarce XDDD
kreatywna nazwa • 2019-11-12 14:39:41
ok
m • 2019-11-12 13:59:33
oczywiscie nie ma nic takiego jak szowinizm Klasowy, internacjonalny, szowinizm LGBT c...
spodlasa • 2019-11-12 13:50:21
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Niektóre choroby wirusowe dotyczą wyłącznie zwierząt. Jest to szczególnie groźne, gdy choroba wirusowa dotyka zwierząt hodowlanych - wówczas dochodzi do dużych strat w gospodarstwach. Skutecznym sposobem walki z chorobami wirusowymi zwierząt jest poznanie ich przyczyny oraz objawów, dzięki temu choroba szybko zostanie rozpoznana i zatrzymane zostanie ognisko zakażenia.

Nosówka

Choroba ta jest wywoływana wirusem nosówki psówCDV. Jest jedną z najgroźniejszych chorób dotykających psy. Szczególnie narażone są szczenięta pomiędzy 2 a 5 miesiącem życia. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt z innym zarażonym zwierzęciem.

Przebieg zakażenia

Wirus uszkadza narządy limfatyczne co prowadzi do zatrzymania wytwarzania przeciwciał. Dzięki temu wirus z powodzeniem może atakować komórki organizmu. W zależności od organu, który wirus atakuje, taką postać przybiera choroba, na przykład postać płucna następuję w momencie ataku wirusa na komórki płuc. Konsewkencją tego jest zapalenie płuc. Dochodzi także do szeregu innych objawów, takich jak: zapalenie spojówek, wystąpienie ropnych pęcherzyków na skórze, zapalenia jelit oraz żołądka. Niebezpieczną postacią choroby jest także uszkodzenie

Polecamy również:

 • Rozwój zarodkowy i rozmnażanie zwierząt

  Rozmnażanie zwierząt Zwierzęta mogą rozmnażać się w zarówno w sposób płciowy jak i bezpłciowy. W rozmnażaniu bezpłciowym nowy osobnik postaje z osobnika macierzystego, jest więc identyczny genetycznie z osobnikiem rodzicielskim.  Więcej »

 • Sposób odżywiania się zwierząt

  Zwierzęta są organizmami cudzożywnymi co oznacza, że w przeciwieństwie do organizmów samożywnych nie są w stanie samodzielnie wytworzyć pokarmu (nie przeprowadzają fotosyntezy). Korzystają więc z materii organicznej wyprodukowanej przez autotrofy, z której syntezują własne związki. Więcej »

 • Bezkręgowce

  Bezkręgowce są sztuczną jednostką systematyczną łączącą często niespokrewnione ze sobą typy zwierząt. Grupa ta została wyróżniona w opozycji do kręgowców, które w przeciwieństwie do bezkręgowców posiadają kręgosłup. Więcej »

 • Strunowce

  Strunowce stanowią bardzo zróżnicowany typ zwierząt zamieszkujących we wszystkich środowiskach (w wodach słodkich i słonych, na lądzie a niektóre nawet w powietrzu). Są to zwierzęta wtórouste, dwuboczne symetrycznie. W ich rozwoju występują trzy listki zarodkowe a jamą ciała jest celoma. Więcej »

 • Chemotaksja - definicja, przykłady

  Chemotaksja to pojęcie, które odnosi się do organizmu lub komórek zdolnych do samodzielnego ruchu w odpowiedzi na bodźce chemiczne. Termin ten stosuje się w odniesieniu do gamet, a także do komórek układu odpornościowego, które pod wpływem chemokin kierują się w wyznaczone miejsce.... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =