Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zwierzęta roślinożerne - przykłady

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Roślinożerność - definicja

Roślinożerca, zwany także fitofagiem, to zwierzę, które odżywia się roślinami lub wybranymi częściami roślin. Roślinożercy stanowią pierwszy poziom konsumentów w ekosystemie. Co ciekawe większość roślinożerców nie trawi celulozy, która jest składnikiem ścian komórkowych roślin. Z tego powodu zwierzęta wchodzą w symbiozę z bakteriami, które umożliwiają rozkład tego związku. Przeżuwacze są roślinożernymi ssakami.

Żyrafa - przeżuwacz
Żyrafa - przeżuwacz

 

W zależności od części rośliny jaką odżywia się zwierze wyróżnia się:

melitofagi – zjadają pyłek kwiatowy

kambiofagi – zjadają konkretną tkankę kambium

ksylofagi – zjadają drewno

foliofagi – zjadają liście

Dodatkowo wyróżnia się dwie grupy fitofagów wśród owadów:

• zjadające tylko żywe roślin

• zjadające obumarłe rośliny

Mechanizmy obronne roślin – przykłady

Rośliny wytworzyły szereg cech, które stanowią mechanizm obronny przeciwko zwierzętom roślinożernym. Przykładami elementów budowy, które pełnią taką funkcję są: kolce, włoski parzące oraz trujące związki zawarte w soku komórkowym.  

Polecamy również:

 • Rozwój zarodkowy i rozmnażanie zwierząt

  Rozmnażanie zwierząt Zwierzęta mogą rozmnażać się w zarówno w sposób płciowy jak i bezpłciowy. W rozmnażaniu bezpłciowym nowy osobnik postaje z osobnika macierzystego, jest więc identyczny genetycznie z osobnikiem rodzicielskim.  Więcej »

 • Sposób odżywiania się zwierząt

  Zwierzęta są organizmami cudzożywnymi co oznacza, że w przeciwieństwie do organizmów samożywnych nie są w stanie samodzielnie wytworzyć pokarmu (nie przeprowadzają fotosyntezy). Korzystają więc z materii organicznej wyprodukowanej przez autotrofy, z której syntezują własne związki. Więcej »

 • Bezkręgowce

  Bezkręgowce są sztuczną jednostką systematyczną łączącą często niespokrewnione ze sobą typy zwierząt. Grupa ta została wyróżniona w opozycji do kręgowców, które w przeciwieństwie do bezkręgowców posiadają kręgosłup. Więcej »

 • Strunowce

  Strunowce stanowią bardzo zróżnicowany typ zwierząt zamieszkujących we wszystkich środowiskach (w wodach słodkich i słonych, na lądzie a niektóre nawet w powietrzu). Są to zwierzęta wtórouste, dwuboczne symetrycznie. W ich rozwoju występują trzy listki zarodkowe a jamą ciała jest celoma. Więcej »

 • Choroby wirusowe zwierząt - nosówka, pryszczyca

  Niektóre choroby wirusowe dotyczą wyłącznie zwierząt. Jest to szczególnie groźne gdy choroba wirusowa dotyka zwierząt hodowlanych, wówczas dochodzi do dużych strat w gospodarstwach. Skutecznym sposobem walki z chorobami wirusowymi zwierząt jest poznanie ich przyczyny oraz objawów, dzięki... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');