Układ krwionośny i oddychanie ssaków

Układ krwionośny

Ssaki posiadają zamknięty układ krwionośny. Serce jest czterodziałowe. Składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego) oraz dwóch komór (prawej i lewej) oddzielonych całkowitą przegrodą. Dzięki temu krew natlenowana jest całkowicie oddzielona w sercu od odtlenowanej. U ssaków obecny jest tylko lewy łuk aorty (odwrotnie jak u ptaków).

Występują dwa obiegi krwi: duży i mały (płucny). W małym obiegu odtlenowana krew z prawej komory przepompowa jest pniem płucnym do płuc, gdzie zachodzi wymiana gazowa (pobierany jest tlen, a oddawany dwutlenek węgla). Krew natlenowana żyłami płucnymi wraca do lewego przedsionka serca, skąd przepływa do lewej komory. W dużym obiegu natlenowana krew z lewej komory wypływa aortą i dalej tętnicami rozprowadzana jest po ciele (dostarcza tlen do komórek). Następnie krew odtlenowana (pozbawiona tlenu) wraca żyłami do prawego przedsionka serca, skąd przepływa do prawej komory.

Erytrocyty różnią się budową i wyglądem od czerwonych krwinek innych kręgowców. Są mniejsze, nie posiadają jądra komórkowego a ich wnętrze wypełnia czerwony barwnik oddechowy, czyli hemoglobina. Dzięki takiej budowie (korzystniejszy stosunek powierzchni do objętości) są one lepiej dostosowane do przenoszenia gazów oddechowych.

U ssaków konieczność utrzymania stałej temperatury ciała i związany z tym intensywny metabolizm wymaga sprawnie działającego układu krwionośnego i wydajnej wentylacji płuc. Stałocieplność umożliwia ssakom zachowanie aktywności przez cały rok oraz występowanie we wszystkich strefach klimatycznych. Tylko nieliczne ssaki (np. jeż, suseł, niedźwiedź) zapadają w sen zimowy, podczas którego zwalniają tempo przemian metabolicznych i nieznacznie obniżają temperaturę ciała. 

Układ oddechowy

Wszystkie ssaki są płucodyszne, co oznacza, że ich głównym narządem oddechowym są płuca. W skład układu oddechowego oprócz płuc wchodzą także nozdrzagardzielkrtańtchawica i oskrzela. U ssaków następuje powiększenie powierzchni oddechowej poprzez pojawienie się pęcherzyków płucnych, które znajdują się na końcu drobniejszych rozwidleń oskrzeli, czyli oskrzelików. W pęcherzykach płucnych odbywa się wymiana gazowa. Wentylacja płuc zachodzi dzięki ruchom mięśni międzyżebrowych oraz skurczom przepony (w czasie wdechu powietrze jest zasysane do płuc pod wpływem podciśnienia wytworzonego w klatce piersiowej).

Polecamy również:

  • Budowa i szkielet ssaków

    Ssaki są bardzo zróżnicowaną grupą zarówno pod względem budowy jak i funkcjonowania. Ich ciało składa się z głowy, wyodrębnionej szyi, tułowia oraz dwóch par kończyn (czworonogi). Na głowie znajduje się para oczu z powiekami i rzęsami, nozdrza  zewnętrzne... Więcej »

  • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ssaków

    Układ pokarmowy ssaków składa się z jamy gębowej, gardzieli, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego zakończonego odbytnicą. Jama gębowa otoczona jest wargami. Więcej »

  • Rozmnażanie i rozwój ssaków

    Ssaki są rozdzielnopłciowe. Układ rozrodczy męski składa się z parzystych jąder i nasieniowodów oraz prącia, które jest narządem kopulacyjnym. Na ogół jądra umieszczone są z skórnym worku, czyli mosznie. Więcej »

  • Znaczenie i ochrona ssaków

    1. Udomowione zwierzęta gospodarskie są dla człowieka źródłem: • mięsa (głównie trzoda chlewna i bydło);• mleka (owce, kozy, wielbłądy);• skór (cielęta, świnie); Więcej »

  • Systematyka ssaków

    Ssaki dzielimy na dwie grupy (podgromady): prassaki oraz ssaki właściwe. Do pierwszej z nich zaliczamy jeden rząd: stekowce, druga reprezentowana jest przez torbacze i łożyskowce. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 3 =
dvhk
2019-01-21 19:38:32
dzieki
nob
2017-01-25 10:21:40
pomocny
Ostatnio komentowane
W
• 2025-04-08 17:33:59
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00